Yerel sorunların çözümüne yönelik mühendislik tasarım becerileri
Engineering design skills to solve local problems
- Tez No: 727736
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı; 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nın 5. Sınıf İnsan ve Çevre ünitesi kazanımlara yönelik mühendislik tasarım sürecine göre tasarlanan ve çevrim içi ortamda uygulanan etkinliklerin akademik başarı ve bilimsel süreç becerileri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Karma yaklaşımla yürütülen araştırmanın çalışma grubunu, Rize ilinin Çayeli ilçesindeki bir ortaokulun 5. sınıfında öğrenim görmekte olan 6 öğrenci oluşturmaktadır. Her bir aşamasında uzman görüşü alınarak ve mühendislik tasarım sürecinin basamaklarına göre tasarlanan dört etkinlik toplam dört hafta boyunca ve Google Meet uygulaması üzerinden çevrim içi olarak öğrencilere uygulanmıştır. Etkinliklerle kullanılacak materyaller bir set halinde hazırlanarak öğrencilere teslim edilmiştir. Bu uygulamaların öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ile akademik başarılarına etkisini ölçebilmek için bilimsel süreç becerileri değerlendirme (BSBT) ve İnsan ve Çevre Ünitesi Başarı (İvÇBT) testleri, olası etkiyi açıklayabilmek için ise yapılandırılmış öğrenci günlükleri, veli gözlem çizelgeleri ve araştırmacı günlükleri kullanılmıştır. BSBT ve İvÇBT uygulamaların başında ve sonunda almak üzer ikişer kez yine çevrim içi ortamda uygulanmıştır. Nitel veriler literatürdeki benzer çalışmalarda da kullanılan hazır tema ve kod-kategoriler işe koşularak içerik analizine tabi tutulmuştur. Her bir öğrencinin uygulamaların başında ve sonunda İvÇBT ile BSBT'nin alt boyutlarından aldıkları puanlar ayrı ayrı hesaplanmıştır. Bu yolla elde edilen verilerden hareketle, bu araştırmada işe koşulan etkinliklerin öğrencilerin konuyla ilgili akademik başarı puanları üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığı, en başta araştırmaya istekli olarak katılan ve özellikle de uygulamaları gerçekleştirmeye yönelik katılım çabasını sürekli kılan öğrencilerin sınıflama, ölçme, hipotez kurma ve değişkenleri belirleme gibi alt bilimsel süreç becerilerindeki puanlarında ise kısmi bir artışa yol açtığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to reveal the effects of the activities of the 5th Grade Human and Environment Unit of the 2018 Science Course Curriculum designed according to the engineering design process and implemented in the online environment on academic success and scientific process skills. The study used a mixed approach and the sample of the research consisted of 6 students studying in the 5th grade of a middle school in Cayeli district of Rize province of Turkey. Four activities, designed according to the phases of the engineering design process by taking expert opinion at each stage, were applied to the students online over the Google Meet application for a total of four weeks. The materials to be used in the activities were prepared as a set and delivered to the students. To measure the effects of this intervention on students' scientific process skills and academic success, a scientific process skill assessment (BSBT) and Human and Environment Unit Achievement (IvCBT) tests were used, structured student diaries, parent observation charts, and researcher diaries were also used to explain the possible effect. BSBT and IvCBT were applied twice at the beginning and the end of the intervention in the online environment. Qualitative data were subjected to content analysis by employing ready-made themes and code categories used in similar studies in the literature. The scores that each student had from the sub-dimensions of BSBT and also from the IvCBT were calculated separately at the beginning and end. It was concluded that the effects of the activities employed in this study on the academic achievement scores of the students related to the subject were limited, and the students who participated in the research willingly and especially those who made the effort to participate in the implementation of the applications had a partial increase in the scores of sub-scientific process skills such as with classification, measurement, hypothesis formation and determining the variables.