Eş zamanlı topla dağıt probleminde otomatik yönlendirmeli araçların rotalanması
Routing of automatically guided vehicles for the simultaneous pick-up and delivery problem
  1. Tez No: 727764
  2. Yazar: MERVE SERT ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve Servis Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gelişen teknoloji ve artan rekabet ortamıyla birlikte eniyileme uygulamaları gittikçe önem kazanmıştır. Bu sebeple üretim maliyetlerinin büyük bir kısmını oluşturan lojistik sistemlerinde eniyileme yöntemlerinin uygulanması büyük önem kazanmaktadır. Fabrika içi taşımalarda kullanılan AGV'ler için etkin çizelgelerin oluşturulması üretim sahasındaki verimlilik açısından oldukça önemlidir. Oluşturulan üretim planına uygun şekilde üretim hücrelerinin kesici takım toplama ve dağıtma ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Bu ihtiyaçların AGV'ler tarafından uygun rota ve periyotlarla karşılanması gerekmektedir. Böylece üretim hücrelerinin ihtiyaç duyduğu kesici takımlar zamanında karşılanabilecek ve üretimde karşılaşılabilecek olası aksaklıkların önüne geçilebilecektir. Fabrika içi taşımalarda karşılaşılan kesici takım taşıma problemi için matematiksel model önerilmiştir. Küçük boyutlu problemler önerilen matematiksel model ile çözdürülmüştür. Orta ve büyük boyutlu problemler için ise Temel Değişken Komşuluk Arama algoritması önerilmiştir. Önerilen algoritmanın performansı test edilmiş ve ilgili problemin çözümü için etkin olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar detaylı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology and increasing competition environment, optimization has become increasingly vital. For this reason, the application of optimization methods in logistics systems, which constitute a large part of production costs, gains great importance. Generating efficient schedules for autonomous transfer vehicles used in-plant transportation is very important with regard to the efficiency in the production area. In accordance with the used production plan, the cutting tool pickup and delivery demands of the production cells arise. These demands must be met with appropriate routes and periods by autonomous transfer vehicles. Thus, the cutting tools needed by the production cells will be supplied on time and possible disruptions will be prevented in production area. A mathematical model was proposed for the cutting tool transportation problem encountered in factory. Small scale problems were solved with the proposed mathematical model. Besides, Basic Variable Neighborhood Search algorithm was proposed to solve medium and large scale problems in reasonable computation times. The performance of the proposed algorithm has been tested. The obtained results were analyzed in detail.