Sınır kişilik örgütlenmesinde dilsel metaforlar: Psikanalitik bir inceleme
Linguistic metaphors in borderline personality organization: A psychoanalytical study
- Tez No: 727765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ PİRİM DÜŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada Sınır Kişilik Örgütlenmesine sahip katılımcıların metafor kullanım biçimleri ile ruhsal örgütlenmelerini nasıl ortaya koyduklarını anlamak amaçlanmış olup kişilerin anlatılarındaki ilişki, kendilik, duygu ve hayata dair dilsel metaforları aracılığıyla incelenmiştir. Psikiyatri servisine başvurmuş ve Sınır Kişilik Örgütlenmesi tanısı almış 5 gönüllü katılımcı ve herhangi bir tanı almamış 5 gönüllü katılımcıyla önce yarı yapılandırılmış bir görüşme gerçekleştirilmiş ardından projektif testlerden Rorshach ve Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Buradaki yanıtlardaki dilsel metaforlar içerik analizine tabi tutulmuştur. İki grup metafor kullanım sıklığı, içeriği ve stratejisi açısından karşılaştırılmıştır. Araştırmada dilsel metaforların kişilerin kendilik ve nesne tasarımlarını yansıttığı, tanı alan gruptaki katılımcıların daha fazla sıklıkta ve ağırlıklı olarak negatif bağlamda olmak üzere savunmasal amaçlarla güvenli bir mesafeden deneyim ve duygulanımları konuşulabilir hâle getirmek üzere dilsel metaforlara başvurduğu; tanı almamış grubun ise daha az sıklıkta, ağırlıklı olarak pozitif bağlamda olmak üzere ifadeyi anlaşılır kılma ve derinleştirme amaçlı dilsel metaforlara başvurduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to uncover how the participants with Borderline Personality Organization reveal their psychic organization with the way they use metaphors. To this end, the metaphors in people's narratives were examined through linguistic metaphors about self, emotion, life and relationship. A semi-structured interview was conducted with 5 volunteer participants who applied to the psychiatry service and were diagnosed with Borderline Personality Organization and 5 volunteers who did not receive any diagnosis, and then Rorshach and Thematic Apperception Test, which are projective tests, were applied. Linguistic metaphors in the answers here were analyzed through content analysis. The two groups were compared in terms of metaphor usage frequency, content and strategy. In the research, it was found that linguistic metaphors reflect people's self and object designs, and the participants in the diagnosed group used linguistic metaphors more frequently and mostly in negative context for defensive purposes to make experiences and emotions speakable from a safe distance, the undiagnosed group, on the other hand, used linguistic metaphors less frequently, predominantly in a positive context, to make the expression intelligible and profound.