Elektriklileşmiş itki sistemli uçaklar ve hibrit-elektrikli itki konfigürasyonlarının cessna 172S uçağında kavramsal uygulaması
Electrified propulsion system aircrafts and conceptual application of hybrid-electric propulsion configurations in cessna 172S aircraft
  1. Tez No: 727808
  2. Yazar: BURAK AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde elektriklileşmiş itkili uçaklar hakkında bilgi verilmiş ve hibrit-elektrikli itki sistemi konfigürasyonlarının günümüzdeki ticari olarak hazır teknolojileriyle kavramsal uygulama örnekleri sunulmuştur. Kavramsal uygulamalarda konvansiyonel itki sistemine ek olarak batarya, hidrojen tankı, yakıt hücresi modülü, elektrik motoru ve motor kontrolörü kullanılmıştır. 60, 90, 120, 150 ve 180 dakika süren ve 1200, 1800, 2400, 3000 ve 3600 m seyir irtifalarında gerçekleştirilen kavramsal uçuş görevleri sonrası konvansiyonel itki sistemli uçak ile hibrit-elektrikli iki konfigürasyon emisyonlar ve maliyet yönünden karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda konvansiyonel itki sistemli uçuşlara göre ortalama olarak %13,05 yakıt tasarrufu, 11,45 kg uçuş CO2 emisyonlarında azalma ve %12,24 maliyet tasarrufu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, information about electrified propulsion is given and hybrid-electric propulsion system configurations' conceptual application examples with commercially available technologies were presented. In the conceptual applications, battery, hydrogen tank, fuel cell module, electric motor and motor controller were used in addition to the conventional propulsion system. Fuel consumption, emissions and costs of conventional and hybrid-electric propulsion configurations were compared for the conceptual flights which have mission time of 60, 90, 120, 150 and 180 minutes and have 1200, 1800, 2400, 3000 and 3600 m cruise altitudes. As a result of the study, an average of 13.05% fuel saving, 11.45 kg reduction in flight CO2 emissions and 12.24% cost savings were achieved compared to conventional propulsion system flights.