Beyaz eşya sektöründe demografik faktörlerin yeşil üretim yapan markaları kullanan tüketicilerin duyarlılığına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of demographic factors on the sensitivity of consumers using green producing brands in the white goods industry
- Tez No: 727853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ KÜÇÜKYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son yıllarda oldukça gündemde bir konu olan doğal çevrenin korunması ile birlikte yeşil ürün algısı işletmelerde ve tüketicilerin çevresel duyarlılıklarında ve satın alma davranışlarında etkiler oluşturmaktadır. Bu araştırma ile tüketicilerin çevre konusundaki bilgisi, çevre bilinçli tüketici davranışı ile beyaz eşya sektöründe yeşil üretim yapmakta olan markaları kullanan tüketicilerin demografik özelliklerinin çevreye karşı duyarlılıklarına etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. İlgili çalışma hazırlanırken öncelikle çevre ve yeşil pazarlama unsurları incelenmiş olup daha sonrasında ise bu iki olgu ile tüketicilerin demografik özellikleri incelenmiştir. Bu özelliklerin beyaz eşya sektöründe yeşil ürün üretimi yapan firmaların ürünlerini kullanmakta olan tüketicilerdeki duyarlılığa etkisi ölçülerek, öne sürülen hipotezlerin sonuçlarına çalışmanın son kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the protection of the natural environment, which has been a hot topic in recent years, the green product perception has an impact on the environmental sensitivity and purchasing behavior of businesses and consumers. With this research, it is aimed to measure the effect of the environmental awareness of consumers, environmentally conscious consumer's behavior and the demographic characteristics of consumers who use green brands in the white goods industry on their environmental sensitivity. While preparing the study, firstly the environmental and green marketing factors were examined, then the demographic characteristics of the consumers were examined with these two phenomena. The results of the hypotheses put forward are included in the last part of the study by measuring the effect of these features on the sensitivity of the consumers who use the products of the companies producing green products in the white goods sector.