Inconel sacların bükme işleminde geri yaylanma analizi
The springback analysis of inconel sheet metals in bending operations
- Tez No: 727854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGİN KOSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, nikel alaşımlı bir metal malzeme olan Inconel 625' in başta geri yaylanma analizi, çekme testi, bombe yüksekliği testi gibi mekanik özelliklerinin ölçümlenebileceği bir takım uygulamalar ile kullanım alanlarına ne kadar olumlu katkı yapabildiği ve diğer yassı metal malzemelere karşı mekanik özelliklerinin karşılaştırılmasının sonuçlarının yorumlanmasıdır. Bu çalışma için ilk etapta malzeme temini ile beraber kabul görmüş kalite standartları çerçevesinde hazırlanan ölçülerde çekme testi ve bombe yüksekliği yapılmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Diğer taraftan söz konusu malzemenin bükme kuvvetinin sabitlenerek belirlenmiş açılarda bükülmesi sonucu oluşan geri yaylanma miktarlarının hem deneysel hem de sayısal bir analiz sonucunda elde edilen değerlerinin karşılaştırılması sağlanmıştır. Elde edilen sonuçların ışığında Inconel 625 malzemelerin kullanım alanlarına uygunluğu hakkında görüşler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to compare the mechanical properties of Inconel 625, a nickel alloy metal material, against other sheet metal materials, with some implementations where the mechanical properties can be measured, such as spring back analysis, tensile test, dome height test and is the interpretation of the results. For this study, in the first place, with the material procurement, tensile test and dome height test were made in the dimensions prepared within the framework of accepted quality standards and the results obtained were interpreted. On the other hand, it was provided to compare the values obtained as a result of both experimental and numerical analysis of the amount of spring back resulting from the bending force of the material in question by fixing it at determined angles. In the light of the results obtained, opinions were expressed about the suitability of Inconel 625 materials for their usage areas.