TRIP çeliklerinin gaz metal ark kaynağında (GMAK) termal döngünün mekanik özelliklere etkisi
The effect of thermal cycle on the mechanical properties of TRIP steels in gas metal arc welding (GMAW)
  1. Tez No: 727859
  2. Yazar: GÖKHAN ERİAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın amacı TRIP çeliklerinin gaz metal ark kaynağında (GMAK) ve TİG kaynağında termal döngünün mekanik özelliklere etkisinin belirlenmesidir. Geliştirilen yöntemin etkinliğini kontrol etmek için, tüm plakalar tek paso kaynaklanmış ve kaynaklı plakaların yüzeyinde bulunan farklı noktalarda termal döngü profilleri oluşturulmuştur. Deneysel çalışmada termal döngü profilleri, farklı kaynak hızlarında 4 kanallı k tipi ısıl çiftler kullanılarak GMAK uygulanan numunelerin kaynak ergime bandından 1-2-3-5 mm mesafede sıcaklık ölçümleri alınarak oluşturulmuştur. TIG kaynak numunelerinin ısıl döngü profilleri, 4 kanallı k-tipi ısıl çiftler kullanılarak kaynak alanından 3-5-7-9 mm mesafede sıcaklık ölçümleri alınarak oluşturulmuştur. Kaynaklı birleştirmelerin mekanik deneyleri ve mikroyapı incelemeleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, kaynak ilerleme hızına bağlı olarak kaynaklı TRIP çeliği plakalarının termal çevrim profillerini değerlendirmek üzere irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of thermal cycle on mechanical properties of TRIP Steels in gas metal arc welding (GMAW) and TIG welding. To control the effectiveness of the developed method, all plates were single pass welded and thermal cycle profiles were created at different points on the surface of the welded plates. In the experimental study, thermal cycle profiles were created by taking temperature measurements at a distance of 1-2-3-5 mm from the weld fusion line of the GMAW applied samples by using 4-channel k-type thermocouples at different welding speeds. Thermal cycle profiles of TIG welding samples were created by taking temperature measurements at a distance of 3-5-7-9 mm from the welding area by using 4-channel k-type thermocouples. Mechanical tests and microstructural investigation of welded samples were also conducted. The results were discussed to evaluate the thermal cycle profiles of welded TRIP steel plates as a function of welding speed.