Experimental investigation of the bond-slip behaviour of reinforced concrete members produced by using recycled aggregate and subjected to axial tension
- Tez No: 727867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK OKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde pek çok betonarme yapı kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmaları nedeniyle yıkılmaktadır. Deprem etkisi altında yıkılan betonarme yapılar da inşaat yıkıntısı oluşturabilecek bir başka kaynak durumundadır. Bu betonarme yapılardan arda kalan yıkıntı atıklarının geri kazandırılması ve çevresel atık oluşturmaması sürdürülebilir bir inşaat faaliyeti son derece önemlidir. Literatürde yıkıntı atığından elde edilmiş beton agregası kullanılarak yapılan beton ve betonarme imalat konusunda çalışmalar bulunmaktadır. Ancak, bu atık agregaların taşıyıcı yapı elemanlarında kullanılması durumunda beton-donatı arasındaki tutunmaya ilişkin bir çalışmaya erişilememiş ve konu bu tez çalışması dâhilinde incelemeye alınmıştır. Tez kapsamında kentsel dönüşüm nedeni ile yıkılan betonarme bir yapıdan alınan atık beton parçaları temin edilmiş ve 25 sınıfı beton eldesi için karışımlar hazırlanmıştır. Normal iri kırma taş agregası ile imal edilen referans numunelere ek olarak %0, %30, %50, %100 oranında geri dönüşüm agregası kullanılarak elde edilen 30 adet aderans numunesi çekme deneyine tabi tutulmuştur. Çalışma neticesinde %100 normal agrega ve %30 geri dönüşüm agregası ile üretilen beton ve aderans numunelerinde benzer mekanik davranış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, many reinforced concrete structures are being demolished due to urban transformation, renovation works and earthquakes resulting in construction debris. It is extremely important for a sustainable construction activity to recycle the demolition wastes left behind from these reinforced concrete structures and not to create environmental waste. In the literature, there are studies on concrete and reinforced concrete manufacturing using concrete aggregate obtained from demolition waste. However, in the case of using these waste aggregates in load-bearing structural elements, a study on the adhesion between concrete and reinforcement could not be reached and the subject was examined within the scope of this thesis. Within the scope of the thesis, waste concrete pieces taken from a demolished reinforced concrete structure were provided and mixtures were prepared to obtain C25 concrete. In addition to the reference samples produced with normal coarse crushed stone aggregate, total of 30 adherence samples obtained using 0%, 30%, 50%, and 100% recycled aggregates were subjected to tensile testing. Similar mechanical behavior was observed in the concrete and adherence samples produced with 100% normal aggregate and 30% recycled aggregate.