Hastaneye yatırılan acil travma hastalarında kan gazı laktat ve baz açığı değerlerinin prognostik önemi
The prognostic importance of blood gas lactate and base deficit values in emergency trauma patients requesting hospitalization
- Tez No: 727876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hospitalizasyonu gerçekleşen acil travma hastalarında acil servise geliş anındaki kan gazındaki baz açığı ve laktat değerlerinin travma skorlama sistemleri, vital parametreler, travma biçimi, hastaların demografik özellikleri ve acil servise ulaşma süreleri ile birlikte incelenerek prognostik önemi analiz edilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Departmanında 01.01.2019 – 31.12.2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Acil servise başvuran hastaların verileri elektronik kayıtlar üzerinden retrospektif olarak elde edilmiştir. Araştırmaya 18 yaş üzeri, travma sonucu hastaneye yatışı yapılan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, travma etiyolojisi, ek hastalık ve acile ulaşma süresi bilgileri, başvuru anındaki vital bulguları (sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı ve nabız), yatış (yattığı birim ve gün) ve çıkış (taburcu ve exitus) bilgileri, kan gazı (pH, HCO3, BA, LAC, iCa) parametreleri, hematolojik ve koagülasyon değerleri (RBC, HGB, HTC, PLT, INR ve APTT) ile travma skorlama sistemleri (RTS, ISS, EMTRAS ve GKS) kayıt altına alınarak hastaların prognozları açısından karşılaştırılmaları yapılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi SPSS 25.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Hastaların demografik özellikleri, travma etiyolojisi, ek hastalık ve acile ulaşma süresi bulguları, başvuru anındaki vital bulgular ile yatış ve çıkış bulguları, kan gazı bulguları, hematolojik bulgular ve acil tıp skorlama bulguların tespitinde frekans ve yüzde analizi ile aritmetik ortalama ve standart sapma gibi tanımlayıcı (betimsel) istatistikler kullanılmıştır. Kan gazı bulgularının çıkış, yattığı birim ve gün sayısı, acile ulaşma bulguları ve acil tıp skorlamalarına göre karşılaştırılmasında ise ilişkisiz örneklemler (bağımsız gruplar) t-testi, ANOVA (varyans analizi) ve Tukey HSD post-hoc testinden faydalanılmıştır. Ayrıca kan basıncı bulgularının LAC ve BA ile ilişkisini tespit etmek amacıyla Pearson korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the prognostic importance of the base deficit in the blood gas and lactate values at the time of admission to the emergency room in emergency trauma patients who were hospitalized were analyzed together with the trauma scoring systems, vital parameters, trauma type, demographic characteristics of the patients and the time to reach the emergency department. Materials and Methods: The research was carried out between 01.01.2019 and 31.12.2019 at the Health Sciences University Konya Training and Research Hospital Emergency Medicine Department. The data of patients admitted to the emergency department were obtained retrospectively from electronic records. Patients over the age of 18 who were hospitalized as a result of trauma were included in the study. Demographic data of the patients, trauma etiology, additional disease and time to reach the emergency department, vital signs at the time of admission (systolic blood pressure, diastolic blood pressure and pulse), hospitalization (unit and day of hospitalization) and discharge (discharge and exitus) information, blood gas ( pH, HCO3, BD, LAC, iCa) parameters, hematological and coagulation values (RBC, HGB, HTC, PLT, INR and APTT) and trauma scoring systems (RTS, ISS, EMTRAS and GKS) were recorded and compared in terms of prognosis of the patients. The analysis of the data collected within the scope of the research was made using the SPSS 25.0 program. Descriptive statistics such as frequency and percentage analysis were used to compare arithmetic mean and standard deviation in the determination of demographic characteristics of patients, trauma etiology, additional disease and time to reach the emergency room findings, vital signs at the time of admission, hospitalization and discharge findings, blood gas findings, hematological findings and emergency medicine scoring findings. Unrelated samples (independent groups) t-test, ANOVA (analysis of variance) and Tukey HSD post-hoc test were used to compare blood gas findings according to exit, hospitalization unit and number of days, findings of reaching the emergency room, and emergency medicine scores. In addition, Pearson correlation analysis was performed to determine the relationship between blood pressure findings and LAC and BD.