Üst endoskopik incelemede rastlanan yapısal bozuklukların sıklığı ve dispepsi üzerindeki rolü
The frequency of structural disorders found in upper endoscopic examination and their role on dyspepsy
- Tez No: 727881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA AKBAY HARMANDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Gastroenteroloji polikliniği ve endoskopi ünitesine aynı hastaların benzer şikayetlerle tekrarlayan başvurularını azaltmak amacıyla; endoskopik değerlendirmede elde edilen yapısal bozuklukların sıklığı ve bunların dispepsi ile arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Endoskopi ünitesine 01 Ocak 2016-31 Aralık 2020 tarihleri arasında başvurup üst gastrointestinal endoskopi ile değerlendirilen 18 yaş üstü hastalar dahil edilmiştir. Hastaların tıbbi kayıtlarından yaş, cinsiyet, endoskopik tanı ve başvuru şikayeti not edilmişitir. Çalışmada uluslararası hastalıklar sınıflandırması-10 (ICD-10) 'na göre kodlanan başvuru şikayetleri ve tanıları kullanılmıştır. Şikayetlerin ve tanıların yaş ve cinsiyete göre dağılımı, endoskopik tanılar arasındaki yapısal bozukluk ile ilişkili olanların sıklığı, çeşitleri ve başvuru şikayetleri ile arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada başlangıçta retrospektif olarak taranan toplam 11516 hasta değerlendirildi, çeşitli sebeplerle 1516 hasta dışlandıktan sonra toplam 10.000 hasta değerlendirmeye alındı. 273 hasta (%2,73) hiatal herni >3 cm, 154 hasta (%1,54) hiatal herni 3cm 'den büyük hiatal hernili hastalarda demir eksikliği anemisi oranı istatistiksel açıdan daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study we aimed to evaluate the frequency of the structural disorders obtained in the upper endoscopy and their relationship with dyspepsia, in order to reduce the repetitive applications with the similar complaints to gastroenterology clinic and the endoscopy unit. Materials and Methods: Between January 01, 2016 – December 31, 2020, patients over the age of 18 who were admitted to the Gastroenterology Endoscopy unit of the Antalya Training and Research Hospital of the University of Health Sciences and evaluated by upper gastrointestinal endoscopy were included. Age, gender, endoscopic diagnosis and application complaints were noted from the patients medical records. In the study, application complaints and diagnoses coded according to the international classification of diseases-10 (ICD-10) were used. The distribution of complaints and diagnoses according to age and gender, the frequency of structural disorders associated with endoscopic diagnoses, their types and relationships with complaints of applicants were evaluated. Results: In our study we eveluated 11516 patients retrospectively; 1516 patients were ineligible due to exclusion criterias, in te end we obtained datas from 10.000 patients in our clinic. 273 patients (%2,73) hiatal hernia >3 cm, 154 patients (%1,54) hiatal hernia 3cm.