Fotovoltaik sisteme bağlı çoklu mikro şebeke sisteminin optimizasyonu ve tasarımı
Optimization and design of multi micro network system connected to photovoltaic system
  1. Tez No: 727924
  2. Yazar: VENCESLAS FRED BRUNEL NGOKO MBOUNGOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yenilenebilir enerjiler ve sürdürülebilir teknolojiler toplumumuzda büyük rol oynamaktadır. Sağladığı temiz enerji sayesinde gezegenimizin korunmasına katkıda bulunan yenilenebilir enerji türlerinin elde edilmesi ve elektriğe dönüştürülmesi için birkaç yol bulunmaktadır. Yenilenebilir kaynaklardan üretilen gücü ana şebekeye bağlama ve sistem entegrasyonu da önemli bir husustur. Bu tez, temel bileşen fotovoltaik sistem olmak üzere farklı alanlar için bir güç sistemine bağlı mikro şebekelerin tasarımı, modellenmesi ve simülasyonunu içermektedir. Yenilenebilir enerji santralleri genellikle daha verimli sonuçlar elde edebilmek için mikro şebeke sistemine bağlıdır. Dolayısıyla mikro şebeke kendi içinde veya herhangi bir elektrik şebekesine bağlanmak istendiğinde, gerilim kararlılığını iyileştirmek ve sistem maksimum verince çalıştırılarak elde edilen güç maksimum olarak alınabilmelidir. Uygun fotovoltaik ekipman ve AC veya DC mikro şebeke seçimi bu tezde sunulmuştur. Mikro şebeke, ana şebeke şebekesinin çalışmasını kesintiye uğratmadan herhangi bir enerji kaynağına entegre edilebilir. Bu tezde kullanılan mikro şebeke sistemi, DC ve AC ağlar için güneş enerjisi kaynaklarından oluşur. Fotovoltaik enerji sisteminin bağlı olduğu sistem en verimli halde çalışacak şekilde kontrolü sağlanacaktır. Bu tez çalişmasinda, PV kaynaklı bir sistemi iyileştirmek için beş mikro şebeke sisteminin çıkışı bir AC baraya bağlanmıştır. Beş mikro şebekenin her biri farklı alanlarda bulunur ve farklı sıcaklık ve ışınım altındadır. Tüm devre şemasını tasarlamak için MATLAB / Simulink kullanılmıştır ve ardından gerilimi iyileştirmek için farklı algoritmalar kullanılarak bazı parametreleri optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Actually, the renewable energies are the new trend and sustainable technologies are playing a big role in our society, it contributing to the protection of our planet thanks to its purity, finding several ways to collect them and transform them to electricity. The way to link the power generated from these renewable sources to the main grid is as well significant. The present project studies step by the design, modelling, simulation of micro grids connected to one power system for different areas especially the photovoltaic system. These renewable energy source are interconnected to the micro grids system in order to obtain the better results from the micro grids, the present system must be modified in order to get a better output to improve the voltage stability, to optimize the system so that to reduce the power loss. The selection of suitable photovoltaic equipment and AC or DC micro-grid is well presented in this thesis; micro-grid can be integrated to the any energies sources without disrupting the main utility grid operation. This micro grid system consists of Hydro-electric/Solar energy sources for DC and AC networks respectively. In this thesis, we are going to develop just the part of solar energy connected to the micro grid. The energy storage may be connected to either AC or DC micro-grids. In this thesis, five microgrid system outputs are connected to an AC bus to improve a PV sourced system. Each of the five microgrids is located in different areas and is under different temperature and radiation. MATLAB / Simulink was used to design the whole circuit diagram and then some parameters were optimized using different algorithms to improve the voltage.