Perianal hastalıklar ve tuvalet alışkanlıkları ilişkisi
Relationship between perianal diseases and toilet habits
- Tez No: 727947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HASIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç hemoroidal hastalık ve anal fissür temelinde perianal hastalıkların sosyodemografik özellikler, Beden Kitle İndeksi, sigara ve alkol kullanımı, beslenme ve egzersiz alışkanlıkları ve en önemlisi tuvalet alışkanlıkları ile ilişkisini incelemek; perianal hastalığı olmayanlarla farklarını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 1 kasım 2021 – 1 ocak 2022 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Genel Cerrahi eğitim polikliniğine herhangi bir nedenle başvuran ve gönüllü olup dahil edilme kriterlerine uyan 140 hasta 140 kontrol olmak üzere 280 kişiye anket sorularının yöneltilmesi ile yapılmıştır. Hasta grubu polikliniğe perianal hastalıklar (hemoroid ve anal fissür) tanısıyla başvuran hastalardan oluşmaktadır. Kontrol grubu ise polikliniğe diğer tanılar (taşlı kese, multinodüler guatr, meme hastalıkları vb) ile başvuran hastalardan oluşmuş olup, özellikle hastaların geçmişinde herhangi bir perianal hastalık olmadığı teyit edilmiştir. Daha önceden perianal bölge ile ilişkili hastalığı olanlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Ayrıca çevresel etkenlerin özellikle de tuvalet alışkanlıklarının daha objektif olarak ortaya konabilmesi için karın içi basınç artışına neden olan veya karın içi basınç artışının sonucunda ortaya çıkan durumlara sahip olan hastalar da çalışma dışında bırakılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %43,5'i kadın %56,5'i erkek idi. Cinsiyet ile hasta olma durumu arasında istatistiksel olarak fark vardı. Fark kadınların daha fazla hasta grubunda olmasından kaynaklanmaktaydı. Katılımcıların %70,7'si 18-55 yaş arasında iken %29,3'ü 56 yaş ve üzerinde idi. 18-55 yaş aralığında olan katılımcıların hasta grubunda olma oranları istatistiksel olarak daha yüksek tespit edildi. Katılımcıların gelir durumları hasta ve kontrol grubunda karşılaştırıldığında 3 bin tl ve altında geliri olanların hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek olduğu saptandı. Hasta grubunda sigara kullanma oranı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Çalışmaya dahil edilen katılımcılardan kabız olduğunu düşünenlerin oranı hasta grubunda kontrol grubundaki katılımcılara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. İrritabl Barsak Sendromu ve Fonksiyonel Kabızlık tanısı alma oranları hasta viii grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. Lifli gıda ile her gün beslenme oranı kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. 2 litre ve üzeri günlük su tüketme oranı kontrol grubunda hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek olarak tespit edildi. Haftada düzenli olarak yürüyüş yapmama oranı hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek olarak saptandı. Hasta grubunda haftada 3'ten az dışkılama oranı istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. Kontrol grubunda 5 dk ve daha az sürede tuvalette kalma oranı hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Tuvalet meşguliyeti olmama oranı kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. Kontrol grubundaki katılımcıların tuvalete hemen gitme oranları hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Katılımcılardan beck skoru minimal olanların oranı kontrol grubunda hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. Sonuç: Bu çalışma sonucunda kadın cinsiyet, 18-55 yaş arasında olma, aylık 3 bin tl altı gelir sahibi olma ve sigara kullanımının hasta grubunda anlamlı yüksek olduğu görülmüştür. Haftada bir veya birkaç kez lifli gıda beslenme ile her gün yürüyüş yapmak kontrol grubunda anlamlı yüksek bulunmuştur. Haftada üçten az dışkılama hasta grubunda anlamlı yüksek bulunmuştur. Tuvalete hemen gitme, tuvalet meşguliyeti olmaması ve tuvalette beş dakikadan daha az süre geçirme ile Beck anksiyete skorunun minimal olması durumu ise kontrol grubunda anlamlı yüksek bulunmuştur. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde hemoroidal hastalık ve anal fissür sık görülen, kolaylıkla tanı konup takip edilebilecek hastalıklardır. Bu hastalıkların tanısında en önemli basamak inspeksiyonun dahi yeterli olduğu bir fizik muayene ve anamnez ile sıkı hasta-hekim ilişkisidir. Aile hekimlerinin hastalarını biyopsikososyal yaklaşım ile değerlendirerek önerilerde bulunmaları hastaların yaşam kalitelerine belirgin katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship of perianal diseases with sociodemographic characteristics, Body Mass Index, smoking and alcohol use, nutrition and exercise habits, and most importantly toilet habits, on the basis of hemorrhoidal disease and anal fissure; To reveal the differences with those who do not have perianal disease. Materials and Method: This study was conducted by asking 280 people, 140 patients and 140 controls, who applied to the Konya City Hospital General Surgery education polyclinic for any reason between November 1, 2021 and January 1, 2022 and were volunteers who met the inclusion criteria. The patient group consists of patients who applied to the outpatient clinic with the diagnosis of perianal diseases (hemorrhoids and anal fissures). The control group consisted of patients who applied to the outpatient clinic with other diagnoses (stony pouch, multinodular goiter, breast diseases, etc.) and it was confirmed that there was no perianal disease in the history of the patients. Patients with previous perianal disease were not included in the study. In addition, patients with conditions that cause increased intra-abdominal pressure or resulting from increased intra-abdominal pressure were also excluded from the study in order to more objectively reveal environmental factors, especially toilet habits. Results: 43.5% of the participants were female and 56.5% were male. There was a statistical difference between gender and being sick. The difference was due to the fact that women were more in the patient group. While 70.7% of the participants were between the ages of 18-55, 29.3% were aged 56 and over. The rate of being in the patient group of the participants between the ages of 18-55 was found to be statistically higher. When the income levels of the participants were compared in the patient and control groups, it was found that those with an income of 3 thousand TL or less were statistically significantly higher in the patient group. The rate of smoking in the patient group was found to be statistically significantly higher than the control group. The rate of those who thought they were constipated among the participants included in the study was statistically significantly higher in the patient group than in the control x group. The rates of diagnosis of Irritable Bowel Syndrome and Functional Constipation were found to be statistically significantly higher in the patient group. The rate of daily feeding with fibrous food was found to be statistically significantly higher in the control group. The daily water consumption rate of 2 liters or more was found to be statistically significantly higher in the control group than in the patient group. The rate of not walking regularly in a week was found to be statistically significantly higher in the patient group. In the patient group, the rate of defecation less than 3 times a week was found to be statistically significantly higher. The rate of staying in the toilet for 5 minutes or less in the control group was found to be statistically significantly higher than the patient group. The rate of not being busy with the toilet was found to be statistically significantly higher in the control group. The rate of going to the toilet immediately in the control group was found to be statistically significantly higher than the patient group. The rate of participants with a zero (none) back score was found to be statistically significantly higher in the control group than in the patient group. Conclusion: As a result of this study, it was observed that female gender, being between the ages of 18-55, having a monthly income of less than 3 thousand TL and smoking were significantly higher in the patient group. Walking every day with a fiber diet once or a few times a week was significantly higher in the control group. Less than three defecations per week were found to be significantly higher in the patient group. Going to the toilet right away, no toilet preoccupation, spending less than five minutes on the toilet, and a zero Beck anxiety score were found to be significantly higher in the control group. Hemorrhoidal disease and anal fissure are common diseases that can be easily diagnosed and followed up in primary health care services. The most important step in the diagnosis of these diseases is a physical examination and anamnesis, where even inspection is sufficient, and a close patient-physician relationship. Family physicians evaluating their patients with a biopsychosocial approach and making recommendations will significantly contribute to the quality of life of patients.