İlk atak psı̇koz olgularında, negatı̇f semptomlara olan tedavı̇ yanıtının yapısal MR ı̇le predı̇kte edı̇lmesı̇
Prediction of treatment response to negative symptoms usı̇ng structural MR in patients with first episode psychosı̇s
  1. Tez No: 727948
  2. Yazar: DAMLA KASAP ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı çocuk ve ergen yaş grubunda görüldüğünde özellikle yıkıcı gidebilen ve önemli işlevsellik kaybına yol açan şizofreni ve diğer psikotik bozuklukların öncülü olan ilk atak psikoz hastalarının negatif semptomlara yönelik tedavi yanıtını predikte eden faktörlerin incelenmesi ve ilişkili beyin bölgelerinin makine öğrenmesi yaklaşımı ile değerlendirilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamıza ilk atak psikoz tanısı konan 45 hasta ve OpenNeuro MRI Dataset üzerinden MR görüntüleri elde edilen 12-18 yaş arası 38 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Sosyodemografik bilgiler, araştırmacı tarafından hazırlanmış sosyodemografik veri formuyla çalışmaya alınan çocuk ve ebeveynlerinden alınmıştır. Hastalara Pozitif ve Negatif Semptom Ölçeği, Pozitif Semptomları Değerlendirme Ölçeği, Negatif Semptomları Değerlendirme Ölçeği, Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği, Kısa Negatif Semptom Ölçeği, Çocuklar İçin Genel Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Sonrasında 1.5 Tesla MRG cihazı kullanılarak MR görüntüleri elde edilmiş ve 3D T1 ağırlıklı MP-RAGE sekanslarıyla elde edilen görüntüler ilgi alanı analizleri için kullanılmıştır. Siemens Healthineers Yapay Zekâ Temelli Manyetik Rezonans Görüntüleme Asistanı ile beyin alt bölümlerinin hacim ölçümleri yapılmıştır. BULGULAR: Araştırmamıza 45 olgu ve 38 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of our study is to examine the factors that predict the treatment response to negative symptoms of first episode psychosis in children and adolescents and to evaluate the associated brain regions with a machine learning approach. METHOD: Our study included 45 patients diagnosed with first episode psychosis and 38 healthy controls aged 12-18 years, whose MR images were obtained via OpenNeuro MRI Dataset. Sociodemographic information was taken from children and their parents who were included in the study using a sociodemographic data form prepared by the researchers. The Kiddie Schedulefor Affective Disorders and Schizophrenia (K-SADS), Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Scale for Assesment of Positive Symptoms (SAPS), Scale for Assesment of Negative Symptoms (SANS), Calgary Depression Scale for Schizophrenia (CDRS), Brief Negative Symptom Scale (BNSS), The Children's Global AssessmentScale (CGAS) was applied to the cases. Subsequently MR images have been obtained by using 1.5 Tesla MR devices and images obtained with 3D T1 weighted MP-RAGE sequences have been used for region of interest analysis. Volumes of brain subsections have been measured with Siemens Healthineers İntroduces Artificial İntelligence Based Assistants For Magnetic Resonance İmaging. RESULTS: Our study were included 45 cases and 38 healthy controls.