Kur'an-ı Kerim'e göre ilim ve cehalet
The knowledge and ignorance according to the Qur'an
  1. Tez No: 72796
  2. Yazar: MUSA BİLGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH CEBECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Kur'ân'ın merkezi ve anahtar kavramlarından biri olan“ilim”kavramı, geniş bir anlam sahasına sahiptir. Yüce Yaratıcı'nın son mesajına bakıldığında, varlıkların tevhid esasına uygun bir tarzda yaratıldığı ve insanlardan da düşünce ve davranışlarını bu ilkeye göre tanzim etmelerinin istendiği görülecektir. İlim kavramı, parçacı yaklaşımlardan uzak, bütüncül bir yaklaşımla ele alındığında, 'dünyevi ilim-uhrevi ilim'; 'maddi ilim- manevi ilim' tarzı ayırımlara gidilmediğini, tevhid ilkesi çerçevesinde tüm ilim dallarının farklı tonlara sahip olmakla birlikte neticede aynı noktaya götürdüğünü görmek mümkündür. İlahi vahyin üzerinde durduğu önemli konulardan birisi de ilmin karşıt anlamlısı olan cehalettir. Cehalet, yaygın olarak bilgisizlik, bilgiden haberdar olmama anlamlarında kullanılmakla birlikte, Kur'an, bunun bilinen anlam sahasını genişletmiş, vahiyden habersiz olma, vahye uygun davranmama, vahiy hakkında yanlış düşünceye sahip olma gibi anlamlarda kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
The term of“Ilm”is one of key and central words in The Holy Qur'an. This word has a wide sense space. When we looke at the last message of The Creator, we see that all creation had been created according to the“tevhid”, that is monotheism, and the Creator demand from human beings to arrange their opimons and attitudes according to the“tevhid”. When we study the“Ilm”term of m The Holry Qur'an m a whollistic way, not m an atomic way, we find that There is no dividing between worldly knowledge and heavenly knowledge, between meterial knowledge and moral knowledge in the Qur'an, and it emphasizes on that all sciences and knowledge finally drive to the same point in spite of their diffirent tons. The opposite of The“Ilm”is“cahaalat”, that is ignorance and it is one of important subjects in the Holy Qur'an. The Holy Qur'an, uses this term in a wider sense than known sense ignorance the divine revalation, to not attitude according to the revelation and wrong Knowledge about the revalation ave some of these new senses.