Afyon Müzesi'ne yöre camilerinden kazandırılan halı ve kilimlerin sanatsal ve teknik özellikleri
A Study on artistic and technical characteristics of carpets and kilims in Afyon Museum acquired from the mosques in its vicinity
- Tez No: 72797
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 469
Özet
ÖZET Afyon'da ilk müzecilik çalışmaları 1931 yılında Eski Eserleri Sevenler Derneği tararından başlatılmıştır. Gedik Ahmet Paşa Medresesi ( Taş Medrese ) önceleri müze deposu olarak kullanılmış, 1933 yılından itibaren de müze olarak kullanılmaya başlamıştır. 1933-1970 yıllan arasında medresede arkeolojik ve etnografik eserler bir arada sergilenmiştir. 1971 yılında arkeolojik eserler yeni yapılan müzeye taşınmıştır. Medrese yeniden restore edilerek 1997 yılma kadar etnografya müzesi olarak kullanılmış. 1997 yılında medrese Vakıflara devredilmiştir. Halen yeni müzede etnografik eserlerin sergilenecek binanın yapımı sürmektedir. Müzenin seksiyonları, Sikke ve Altın Eşya Salonu, Taş-maden Çağı Salonu, Eski Tunç Çağı Salonu, Kusura Salonu, Hitit Çağı Salonu, Frig ve Arkeik Çağ Salonu, Roma Çağı Salonu, Çavdarlı Salonu olarak düzenlenmiştir. 1993 yılında Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Müdürlüğü Türkiye genelindeki Müze Müdürlüklerine talimat göndererek merkez, ilçe,kasaba ve köy camileri incelenerek antik halı-kilimlerin alınmasını bildirmiştir. Afyon Müze Müdürlüğü bir komisyon oluşturarak ve komisyon taralından Afyon merkez, ilçe, kasaba ve köy camileri tespit edilerek, camiler taranmış ve antik değeri olan halı ve kilimlerin alımını gerçekleştirmiştir. Diyanet camilerinden toplanan hah ve kilimler müze deposuna konulmuştur. Araştırmanın amacı bu hah ve kilimlerin sınıflandırılması, teknik, desen özelliklerinin saptanması konservasyona ve restorasyona tabi tutulacak olanların belirlenmesidir. Araştırmanın ilk aşamasında Afyon merkez, ilçe, kasaba ve köylerindeki 835 caminin isimleri ve tasnif edilen 40 halı ve 131 kilimin sayıları, 15 adet olan tabloda tezimin birinci bölümünde sayısal olarak aktarılmıştır. Halı-kilimlerin fotoğrafla belgelenmesinden sonra, yöre tespitleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmacının düzenlemiş olduğu etnografik eser fişlerine ek olarak, halı-kilimler hakkında bilgiler yazılmış ve fotoğraflar yapıştırılmıştır. Birinci bölümde ayrıca Afyon müzesinin kuruluşu ve günümüze kadar olan gelişimi anlatılmıştır.İkinci bölümde halılar ve kilimler hakkında envanter bilgileri, 2 tablo halinde gösterilmiştir. Afyon Müzesindeki etnografik eserlerin saklandığı deponun durumu ve otnografik eser deposunda dokumaların saklama yöntemlerine ayrıca yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, depodaki 40 halı ve 131 kilimin orjinal fotoğrafları ile birlikte şemaları, kilimlerde kullanılan motiflerin grafiksel çizimleri ve envanter bilgileri yer almaktadır. Envanter bilgileri; boyut, müzeye geliş şekli, eserin durumu, kalitesi, kullanılan malzeme, alındığı camii adı ve kompozisyon bilgilerinden oluşmaktadır. Ayrıca 2 adet orjinal halı tasannu, 2 adet kilim yorum efekti ve bir adet orjinal kilim tasannu üçüncü bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The attempts to found a museum in Afyon were first initiated in 1931 by the Association of Antiques Lovers. Known as Tab Medrese (a theological school attached to a mosque), Gedik Ahmet Pasha Medrese was used as a museum store and it has become a museum since 1933. Archaeological and ethnographical works were exhibited together in the medrese between 1933-1970. Archaeological works were transferred to a newly built museum in 1971. After the restoration of the medrese, it was used as Ethnography Museum until 1997 and then it was given to Vakıflar. The new museum building, where ethnographical works to be displayed, is still under construction. The sections of the museum are: Coin and Goldenware, Stone-Metal, Early Bronze, Kusura, Hitite Age, Archaic and Phryigan Period, Roman Period, Çavdarlı Hall. Directorate of Museums and Monuments of Ministry of Culture sent a decree, which said to purchase carpets and kilims in mosques in provinces, towns and villages after their careful examination, to directors of museums throughout Turkey in 1993. Directorate of Afyon Museum established a committee to investigate carpets and kilims in the mosques in the province of Afyon, and in its towns and villages. The carpets and kilims with antique values were purchased. The carpets and kilims collected from the mosques were put into the museum store. The aim of this study is to classify these carpets and kilims, to identify their design characteristics, and to determine the ones to be restored and conserved. During the first stage of the study, the names of 835 mosques in Afyon and its towns and villages, and the number of 40 carpets and 131 kilims classified were given in fifteen tables. After having been taken pictures of the carpets and kilims, they were classifed according to their origins. In addition to ethnographical records prepared by the researcher, some pictures and information regarding to the carpets and kilims were also given. In the first chapter, establishment and development of Afyon museum were given.In the second chapter, inventory information about the carpets and kilims were given in two tables. The condition of the store in which ethnographical works are kept and conservation methods for the weaves in this store were also presented. In the third chapter, the original pictures along with the diagrams of 40 carpets and 131 kilims in the store, graphical drawings of the motifs used in the kilims, and inventory information were given. Inventory information consists of dimension, acquisition type, condition of the piece, quality, material used, the place where it was taken, and its composition information. In addition, two original carpet designs, two kilim interpretation effects, and one original kilim design were presented in the third chapter.