(Un)Happiness during Transition: Levels, Distribution and Determinants ofSubjective Well-Being in Post-Socialist Countries
Geçiş Döneminde Mutsuzluk: Post-sosyalist Ülkelerde Öznel Refahın Düzey, Dağılım ve Beliryecileri
  1. Tez No: 727983
  2. Yazar: HİLAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JAN DELHEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Jacobs University (International University Bremen)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Sosyalizmden kapitalizme geçişin toplumsal maliyetleri, geçiş reformlarının gidişatından yaygın olarak hoşnutsuzluğa yol açmış ve sistem değişikliğiyle birlikte gelen statü kaygısı, güvensizlik ve gündelik hayatın zorluklarıyla baş etmedeki belirsizlik insanların yaşamlarını sarmıştır. Yaşamdan mutsuzluk ve memnuniyetsizlik, post-sosyalist toplumlarda baskın duygular olarak ortaya çıkmıştır. Bu tez, post-sosyalist ülkelerdeki mutluluk ve mutsuzluğun nasıl etkilendiğini ve post-komünist toplumlarda nasıl yapılandırıldığını boylamsal karşılaştırmalı bir bakış açısıyla araştırmıştır. Bu çalışma (1) neoliberal piyasa dönüşümü sırasında öznel iyi oluşun dağılımını tanımlama ve izlemeyi ve bu ülkelerde mutluluk eşitsizliğinin makro düzeydeki belirleyicilerini açıklamayı; (2) refah dağılımının dinamik ve karmaşık yapısını farklı sosyo-ekonomik gruplar arasında incelemek için alternatif bir araç olarak yaşam memnuniyetini önererek piyasa dönüşümünün sosyal maliyetine yeni bir ışık tutma, böylece 'kazananlar ve kaybedenler' ikiliği kullanmanın sınırlamalarının üstesinden gelmeyi; (3) sistem meşruiyeti, yani ekonomik ve politik liberalleşmeye yönelik tutumlar ile post-sosyalist ülkelerde yaşayan insanların öznel refahı arasındaki ilişkiyi anlamayı amaçlamıştır. Bu tez, yaklaşık otuz yıllık neoliberal ekonomik ve siyasal dönüşümü kapsayan dönemde ekonomik, politik ve sosyal kalkınma göstergeleri için uluslararası veri tabanları ve uluslararası araştırma verileri içeren nicel uluslararası karşılaştırmalı araştırma tasarımını izledi. Dünya Değerler Araştırması (WVS) ve Avrupa Değerler Çalışması (EVS) (1982 - 2014)'ün altı dalgası ve Geçiş Halindeki Yaşam Anketi'nin (LiTS) (2006 ve 2010) iki dalgası çalışmanın ana veri kaynağı olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The social costs of transformation from socialism to capitalism gave rise to widespread discontent with the course of transition reforms, and the status anxiety, insecurity, and uncertainty in coping with the difficulties of everyday life that came along with the system change have pervaded people's lives. Unhappiness and dissatisfaction with life have appeared as dominant sentiments in post-socialist societies. This dissertation has investigated how (un)happiness in post-socialist countries has been influenced and structured in post-communist countries by using a longitudinal comparative perspective. The present study set out (1) to describe and monitor the distribution of subjective well-being during the course of market transformation and to explain the macro-level determinants of happiness inequality across post-communist countries; (2) to shed new light on the social cost of market transformation through suggesting life satisfaction as an alternative tool to examine the dynamic and complex structure of distribution of well-being among different socio-economic groups, thereby overcoming the limitations of using the dichotomy of 'winners and losers'; (3) to understand the relationship between transition legitimacy, i.e. attitudes towards economic and political liberalization, and people's subjective well-being in post-socialist countries. This dissertation followed a quantitative cross-national comparative research design, using secondary data sets including cross-national survey data and databases for economic, political, and social development indicators which cover approximately three decades of market transition. The six waves of the World Values Survey (WVS) and European Values Study (EVS) (1982 - 2014), and two waves of the Life in Transition Survey (LiTS) (2006 and 2010), were used as the main data source for the empirical studies.