Er-Risâle dergisinin XX. yüzyıl Arap edebiyatindaki yeri
دور مجلة الرسالة في الأدب العربي الحديث / ar-Risala Journal in 20th century and its place in Arabic literature
  1. Tez No: 728018
  2. Yazar: ZEHRA ÖZLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Mısır'da 1933-1953 tarihleri arasında Ahmed Hasan ez-Zeyyât'ın editörlüğünde yayımlanan haftalık edebiyat, bilim ve sanat dergisi er-Risâle'nin Modern Arap edebiyatındaki yerini tespit etmeye çalışan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde derginin yayımlandığı ülke olan Mısır'ın siyasî, sosyal ve kültürel durumu ele alınmıştır. Daha sonra derginin yayın hayatına nasıl başladığı, hangi sıklıkla yayımlandığı, dönemleri, yayın politikası, şekil özellikleri ve ana bölümleri hakkında bilgi verilmiştir. Bölüm sonunda ise derginin editörü ve yazar kadrosu ele alınmıştır. İkinci bölümde dergide yer alan konular ve bu konularda yazılmış makalelere örnekler verilirken; son bölümde Arap edebiyatı ve Arap dili ile ilgili makaleler incelenmiştir. Bu makaleler şiir, öykü, edebî makale ve edebî tartışmalar şeklinde dört başlıkta ele alınmış ve tüm bu yazılardan yola çıkılarak derginin Modern Arap edebiyatındaki önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which tries to determine the place of the weekly cultural journal for literature, science, and art ar-Risala, which was published in Egypt between 1933-1953 under the editorship of Ahmed Hasan Zeyyat, in Modern Arabic literature, consists of three parts. In the first part, the political, social and cultural situation of Egypt was discussed. Then, information was given about how the journal started its publication life, how often it was published, its periods, publication policy, shape features and main sections. At the end of the chapter, the editor and writer staff of the journal are examined. In the second part, the subjects in the journal and examples of the articles written on these subjects are given. In the last part, articles about Arabic literature and Arabic language were discussed. These articles are handled under four headings as poetry, story, literary article and literary discussions. Based on all these articles, the importance of the journal in Modern Arabic literature has been revealed.