Islamic heritage in the shadow theatre
Gölge tiyatrosunda İslam mirası
  1. Tez No: 728027
  2. Yazar: NOORULDEEN AL-MARSOOMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUDHAD A. HASSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gölge tiyatrosu, kamusal yaşamda önemli bir rol oynar ve halk onu bir eğlence ve serbest zaman geçirme yolu olarak gördüğünden, birkaç yüzyıl boyunca halkın düşüncesinin bir yönünü işgal etmiştir. Ancak sunduğu şey, gerçek hayattaki meselelerin eleştiri ve ironi çerçevesinde bir temsilidir. Ayrıca gösteriler, insanların yabancı yöneticilerine karşı çeşitli nefret biçimleri taşıyan endişelerini boşaltmaktadır. Gölge oyunları, İslam seyircisinin Fransa üzerinden Arap ve İslam dünyasına gelen tiyatro sanatını Avrupai biçimiyle benimsemesinin yolunu açmıştır. İslam dünyasında gölge oyunu, oyunculuğun yanı sıra müzik ve şarkı da içeriyordu.“The Spectrum of Fantasy”,“Weird and Strange”ve“The Lost Lover”oyunlarında olduğu gibi müzik ve şarkılar ana rolü oynadığı için bu eserler lirik bir türle paylaşıldı. Bunlar, Arapça'nın en eski gölge oyunlarının yazarı olan Muhammed Bin Daniel Al-Mawsili'nin gölge tiyatrosunun üç baş harfidir. Bu öncüler onun tarafından son şeklini almış ve yirminci yüzyılın başlarına kadar devam etmiştir. Bu araştırma, gölge oyunu formunun tüm bileşenleriyle farklı çağlar boyunca ortaya çıkışı ve gelişiminin izini sürmek için betimsel-analitik yönteme dayanmaktadır. Öyle ki öneminden dolayı UNESCO Miras Örgütü'ne dâhil edilmiştir. Bu araştırmada şimdiki ve gelecek nesiller için bu tiyatro türünün geçmişini ve günümüzdeki mirasını araştırarak yaşatmak ve varlığına devam etmesine katkı sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The shadow theatre plays a major role in public life and for several centuries it occupies an aspect of the people's thought, as the public takes it as a way of entertainment and leisure. However, what was presented is a representation of real-life matters in a framework of criticism and irony; in addition, the performances were emptying of people's concerns, which bear various forms of hatred for their foreign rulers. Shadow plays paved the way for the Islamic audience to adopt the art of theatre, which came to the Arab and Islamic world through France, in its European form. Shadow play in the Islamic world included music and song as well as acting. These works were shared with a lyrical type, as music and songs play the main role, as in the plays of“The Spectrum of Fantasy”,“Weird and Strange”, and“The Lost Lover”. These are the three initials of shadow theatre left by Muhammad Bin Daniel Al-Mawsili who was the author of the oldest shadow plays in Arabic. These pioneers are formed their final shape by him and continued until the beginning of the twentieth century. This research relies on the descriptive-analytical method to trace the emergence and development of the form of the shadow play with all its components through different ages. So that, because of its importance, it has been included in the UNESCO Heritage Organization. In this research, it is aimed to research the past and present heritage of this type of theatre for current and future generations and to contribute to its continuation.