Diyarbakır surları
Diyarbakır walls
  1. Tez No: 860126
  2. Yazar: ÖMER UĞUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır'ın zengin tarihi, fiziki yapısı, surları ve bu surların yıkılıp onarılma süreçleri üzerine detaylı bir inceleme sunmaktadır. Diyarbakır surları, iç kale ve dış kale olarak bilinen iki ana bölüme ayrılmıştır ve bu surların tarih boyunca geçirdiği evrimle birlikte şehre olan katkıları ele alınmıştır. Ayrıca, Diyarbakır adının kökeni ve İslamiyet dönemindeki önemi de bu bağlamda ele alınarak okuyucuya sunulmuştur. Seyyahların gözüyle Diyarbakır, şehrin tarih içindeki önemli anlarını ve kültürel zenginliklerini yansıtan bir perspektifle incelenmiş, özellikle sur imgesinin sanat alanındaki yeri detaylı bir şekilde analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Orta Çağ döneminden günümüze kadar olan süreçte, sur imgesinin sanatsal çalışmalara konu olması ve bu çalışmaların günümüz sanatına olan etkileri üzerinde durulmuştur. Selçuklu, Osmanlı ve İran dönemlerinde yapılan Sur resimleri ve minyatürleri de bu bağlamda incelenmiş ve ifade edilmiştir. Ayrıca, bu tarihi ve kültürel zenginliklerin yansıtılması adına yapılan eserin, kendi içindeki uygulaması ve sanatçının analizi üzerinde durulmuştur. Tuval üzerine yağlı boya ve akrilik boya teknikleri kullanılarak oluşturulan eserler, farklı perspektiflerden ve tekniklerden yararlanılarak Diyarbakır surlarını ve çevresini detaylı bir şekilde yansıtmaktadır. Her bir eser, mimari detaylar, ışık-gölge kullanımı ve renk paletiyle şehrin tarihini, kültürünü ve günlük yaşamını başarıyla aktarmaktadır. Bu çalışma, sanatın gücünü kullanarak Diyarbakır'ın zengin mirasını anlamak ve paylaşmak adına önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study offers a detailed examination of Diyarbakır's rich history, physical structure, walls and the demolition and repair processes of these walls. Diyarbakir walls are divided into two main parts, known as the inner castle and the outer castle, and the evolution of these walls throughout history and their contributions to the city are discussed. In addition, the origin of the name Diyarbakır and its importance in the Islamic period are discussed and presented to the reader in this context. Through the eyes of travelers, Diyarbakır has been examined with a perspective that reflects the city's important moments in history and its cultural riches, and especially the place of the wall image in the field of art has been analyzed and interpreted in detail. In the period from the Middle Ages to the present, the image of the city wall has been the subject of artistic works and the effects of these works on today's art are emphasized. Sur paintings and miniatures made during the Seljuk, Ottoman and Iranian periods were also examined and expressed in this context. In addition, the application of a work made to reflect these historical and cultural riches within itself and the analysis of the artist are emphasized. The works created using oil and acrylic painting techniques on canvas reflect the walls of Diyarbakır and its surroundings in detail, using different perspectives and techniques. Each work successfully conveys the history, culture and daily life of the city with its architectural details, use of light and shadow and color palette. This study makes an important contribution to understanding and sharing the rich heritage of Diyarbakır by using the power of art.