Datça yarımadasında doğal ortam ve insan ilişkileri
The natural environment and human relations in Datça peninsula
  1. Tez No: 72804
  2. Yazar: FATMA KAFALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY BAŞOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Türkiye'nin güneybatısında yer alan inceleme alanı iki yarımadadan oluşur. Paleozoyik'ten günümüze kadar olan jeolojik zamanlara ait formasyonların yüzeyleme verdiği saha dar ve engebeli bir topografyaya sahiptir. Sahanın şekillenmesinde Oligosen sonlarına kadar sıkışma, Pliyosen' den itibaren de gerilme tektoniği etkili olmuştur. Bu tektoniğe bağlı olarak saha depremler yönünden son derece aktif duruma gelmiştir. En yüksek dağı 1163 m Ue Kocadağ'dır. Dağ ve tepelerin yamaçları genel olarak çentik vadilerle işlenmiş durumdadır. Kireçtaşının geniş alanlı olarak yer aldığı inceleme alanında, karstik şekillere çok sık rastlanır. Sahada tektonik, karstik, akarsu aşındırma ve biriktirme şekillerine göre oluşmuş farklı kıyı tipleri bulunur. Yağışların büyük bölümünün kışları düştüğü, yazların kurak geçtiği saha Akdeniz İklim Bölgesi' nde yer alır. Sahanın klimaks bitki türü kızılçamdır. Bunların tahrip edildiği yerlerde maki sekonder süksesyon olarak ortama hakim olmuştur. Makinin de tahrip edildiği ve doğal ortam dengesinin bozulduğu yerlerde de garigler yaygınlık göstermiştir. Bunların yanı sıra, topografyadaki arızanın fazla olduğu ve izolasyonun sağlandığı ortamlarda yer alan relik ve endemik türler ile saha zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Sahanın toprakları genel olarak kırmızımsı Akdeniz ve kırmızımsı - kahverengi Akdeniz topraklarından oluşur. Topoğrafik faktörler ve toprak şartları yöre insanını dağınık yerleşmeye zorlamıştır. Özellikle iç kısımlarda geçimi tarım ve hayvancılığa dayanan yerleşmeler küçük polye tabanlarına seyrek bir şekilde yerleşmiştir. Ancak turizmin etkisi ile yeni yerleşmeler kıyıya yakın ve daha sık dokuda kurulmuştur. Yine aynı etkiye bağlı olarak tarıma olan ilgi azalmış, turizmcilik ön plana geçmiştir. Ancak turizmin çok hızlı gelişmesi ve denetimlerin yetersiz olması, başta yanlış yapılanma olmak üzere bir çok sorunu da beraberinde getirmiştir. Hayvancılığın sınırlı olduğu inceleme alanında, yoğun kızılcam ormanlarının ve çeşitli bitki türlerinin zenginlik göstermesi arıcılığın yaygın bir geçim kolu olmasında esas etken olmuştur.
Özet (Çeviri)
The investigated area consists of two peninsula in the southwest of Turkey. The area having from Paleozoic to Quaternary formation has a narrow and a hilly topography. The shape of the area occured by the effects of the tectonics of tightening until the ends of Oligocene and stretching since Pliocene. In this area because of the tectonics, the earthquakes occur frequently. The highest mountain is Kocadağ with 1163 m. There are notch valleys at the skirts of the hills and the mountains. In this investigation area in which limestone is widespread, there are generally karstic shapes. The area is suitable to the general beach characteristics of that place containing tectonic, karstic, river corrosion and accumulation shapes in different beach types. This area is in Mediterrenean region in which there are heavy rains in winter and drougth in summer. The climax plant type is Pinus Brutia. And in the areas in which these plants were destroyed, there are secondary succession garriques. And in the areas that maquis was destroyed, garriques is widespread. Besides, in the places that the topography is defective and the isolation is obtained, the placa becomes rich with relic and endemic types. The soil occurs generally from reddish Mediterrenean and reddish - brown Mediterrenean soil. The topographic factors and the soil conditions forced people of the location to settic disorganized. Especially in the inner parts, people that support their lives with agriculture stockb reeding setried to the sides of small polje in wide apart type. However, the new settlements are near the beach and are more crowded, because of the effects of tourism. Again because of the same reason, the interest to agriculture declined and the interest to tourism increased. However, because of the rapid development, tourism brought the problems of the lack of controls, tourism brought for example wrong construction problem, In the investigation area that stockbreeding is limited and widespread Pinus brutia forest and ather types of plants are rich apiculture became a widespread living branch.