Anonim ortaklıkta payın rehni
Piedge in the corporation share
- Tez No: 72803
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ERCÜMENT ERDEM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 444
Özet
ÖZET Rehin hakkı, sahibine, alacağını öncelikle elde edebilmesi için, bir nesneyi, bir hakkı ya da başkaca bir malvarlığı değerini paraya çevirme yetkisini veren bir mutlak haktır. Paysahipliği haklarından oluşan bir bütün olarak“anonim ortaklık payı”rehin hakkına konu olabilir. Öte yandan, rehin hakkı sadece malvarlıksal değerler üzerinde kurulabildiği için, sadece bu nitelikteki paysahipliği hakları rehnin kapsamına girer. Yönetsel nitelikte olanlar ise rehnin dışında kalır. Anonim ortaklık payı üzerinde rehin hakkı, bir“hak rehni”niteliği taşıdığından, kurulması da“alacakların ve diğer hakların rehni”ne ilişkin Medeni Kanun hükümlerine tâbidir. Fayın hisse senedine bağlı olup olmamasına göre, uygulanacak hükümler farklıdır. Hisse senetleri üzerinde rehin hakkının kurulması ve ileri sürülmesi, kıymetli evraka özgü kurallara tâbidir. Rehin hakkı, sahibine sadece paraya çevirme yetkisi tanıdığı için, rehinli paya bağlı haklar kural olarak rehinli alacaklı değil, paysahibi tarafından kullandır. Malvarlıksal nitelikli paysahipliği haklarının, rehnin kapsamı bakımından durumu, bu hakların hukuki niteliği ve tâbi oldukları hükümlere göre belirlenir. Anonim ortaklığın sermaye ve yapısında meydana gelen değişikliklerin, paylar üzerindeki rehin hakkına etkisi, anonim ortaklıklar hukuku ile rehin hakkında geçerli olan ilke ve kurallar doğrultusunda ele alınmalıdır. Rehinli anonim ortaklık payının icra yoluyla paraya çevrilmesine; İcra ve İflas Kanunu' nda yer alan, menkullerin paraya çevrilmesine ilişkin hükümler uygulanır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Pledge is an absolute right which gives the opportunity to its owner to realize an object, a right or another financial interest in priority to another creditors.“Corporation share”, a gathering of shareholder's rights can be the subject of pledge. On the other hand, because pledge can only be perfected on financial rights, only this kind of shareholder's rights are included in the pledge. The administrative rights arising from the share can not be considered. The pledge in a corporation share, is a pledge in a shareholder's right. As a result of this, its perfection is governed by the provisions of“the pledge in credits and other rights”in Turkish Civil Code. The provisions may differ whether the share is certificated on a corporate stock or not. To perfect and assert a pledge in a corporate stock are the provisions about negotiable instruments to apply. As the pledge can only give the opportunity to realize asset, the rights which are connected to the pledged share can only be used by the shareholder but not by the pledgee. The legal position of the shareholder's rights according to the pledge can be determined by the provisions and the legal quality of these rights. The effect of the changes in the corporation's capital and structure over the pledge can be studied under the principles of the corporation law and the pledge. The provisions on the realisation of the mobil goods in Turkish Execution and Bankruptcy Code should be applied to the realisation of the pledged corporation shares by the enforcement order.