Non-alkolik yağlı karaciğer hastalarında serum asprosin düzeyi ve etyolojik faktörlerle ilişkisi
Serum asprosin level in non-alcoholic fatty liver patients and its relationship with etiological factors
- Tez No: 728060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETTAH ACIBUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH), alkol dışı nedenlere bağlı gelişen ancak mikroskobik olarak alkole bağlı hepatosteatoz özelliklerini gösteren bir karaciğer hastalığıdır. Hastalığın oluşum mekanizmaları halen net değildir. Patogenezde en fazla suçlanan unsur insülin direnci (İD)'dir. Yağ dokusunun depo işlevi yanında aktif bir endokrin organ olduğu bilinmektedir ve İD ile ilgili birçok mediyatör salgılamaktadır. Yağ dokudan salgılanan asprosin, İD ile ilişkilendirilen bir hormondur. Çalışmamızda NAYKH'da serum asprosin düzeyini değerlendirmek ve NAYKH ile bağlantılı etyolojik faktörlerle olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamız Adana Şehir ve Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğine başvuran NAYKH tanısı konulan 59 hasta grubu ile NAYKH olmayan 29 sağlıklı kontrol üzerinde yapıldı. Hastaların karaciğer görüntülemesi radyolojik kriterlere göre normal, grade 1, grade 2, grade 3 olmak üzere gruplandırıldı. Tüm gruplarda açlık serum asprosin düzeyi, yaş, cinsiyet, antropometrik ölçümler, rutin biyokimyasal tetkikler, homeostasis model assessment of insülin resistance (HOMA-IR) değerleri arasında olan ilişki incelendi. Çalışmamızda ultrasonografik derecelendirmeye göre oluşturulan gruplar arasında serum asprosin düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı(p=0,648).
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a liver disease that develops due to non-alcoholic causes but shows the features of alcohol-induced hepatosteatosis microscopically. The mechanisms of the disease are still unclear. The most blamed factor in the pathogenesis is insulin resistance (IR). It is known that adipose tissue is an active endocrine organ besides its storage function and secretes many mediators related to IR. Asprosin is a hormone associated with IR, secreted from adipose tissue. In our study, we aimed to evaluate the serum asprosin level in NAFLD and to evaluate its relationship with the etiological factors associated with NAFLD. Our study was conducted on 59 patients diagnosed with NAFLD and 29 healthy controls without NAFLD who applied to Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Internal Medicine outpatient clinic. The patients were grouped as normal, grade 1, grade 2 and grade 3 according to radiological criteria. The relationship between fasting serum asprosin level, age, gender, anthropometric measurements, routine biochemical tests, homeostasis model assessment of insulin resistance (HOMA-IR) level in all groups was examined. In our study, no statistically significant difference was found between the groups formed according to ultrasonographic grading in terms of serum asprosin level (p=0.648).