Tele-çalışmanın kentsel trafik yüküne etkisi ve Türkiye'de uygulanması
The effect of telework on urban traffic load and applications in Turkey
  1. Tez No: 728059
  2. Yazar: TOLGA HORUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İBRAHİM ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez kapsamında, tele çalışmanın Türkiye'deki kentsel trafik yükünü azaltma potansiyeli araştırılmıştır. Bu amaçla, Türkiye'nin toplam otomobil sayısının yaklaşık %42'sine sahip olan İstanbul, Ankara ve İzmir'de tele çalışma uygulamasıyla ev ile iş arasında otomobille yapılan yolculuk sayısındaki azalmanın trafik yüküne etkileri incelenmiştir. Bu üç ilde trafiğin yoğun olduğu saatlerde ev ile iş arasında otomobille yapılan yolculuk sayısı araştırılmıştır. Daha sonra, tele çalışma uygulaması ile tele çalışan yüzdesinin ve gün sayısının, otomobille yapılan bu yolculuk sayılarını azaltma potansiyeli incelenmiştir. Belirlenen hesaplama yöntemi sonucunda, yapılan kabuller çerçevesinde, toplam otomobil sayısındaki azalma yüzdesinin İstanbul için %39, Ankara için %43 ve İzmir için %47 olabileceği hesaplanmıştır. Ayrıca toplam taşıt sayısındaki azalma yüzdesinin ise İstanbul için %13, Ankara için %14 ve İzmir için %13 olabileceği gösterilmiştir. Sonuç olarak tele çalışmanın ev ile iş arası yolculuk yapan otomobil sayısını azaltarak trafik yükünde yüksek oranda rahatlama sağlayabilme potansiyeli olduğu tespit edilmiştir. Böylelikle hem ulaşım süreleri kısalacak hem de hava kirliliğinde azalmalar olacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the potential of teleworking to reduce the urban traffic load in Turkey was investigated. For this purpose, with the teleworking application, the effects of the decrease in the number of car trips between home and work on the traffic load in Istanbul, Ankara and Izmir, which have approximately 42% of the total number of automobiles in Turkey, were examined. In these three cities, the number of trips made by automobiles between home and work during the peak hour was investigated. Next, the potential of the percentage of teleworkers and the number of days to reduce these trips by car was examined with the application of teleworking. As a result of the calculation method developed, within the framework of the assumptions made, it was shown to be possible that the percentage of decrease in the total number of automobiles could be 39% for Istanbul, 43% for Ankara and 47% for İzmir. It was also shown that the percentage of decrease in the total number of vehicles could be 13% for İstanbul, 14% for Ankara and 13% for İzmir. As a result, it has been determined that teleworking has the potential to provide high relief in traffic load by reducing the number of cars traveling between home and work. Thus, transportation times will be shortened and there will also be reductions in air pollution.