Üniversite öğrencilerinin nargile kullanımları ve kumar oynama durumlarının incelenmesi
Analysis the hookah usage and gambling situations of university students
- Tez No: 728090
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE PİRİNÇCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda gençlerde yaygın görülen nargile kullanımı ve kumar oynama gibi bağımlılıklar önemli halk sağlığı sorunlarındandır. Bu çalışma, bir üniversitedeki öğrencilerin nargile kullanımını, kumar oynama durumlarını incelemek ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kesitsel tiptedir. Araştırmanın örneklemini bir üniversitedeki 1724 öğrenci oluşturmuştur. Tabakalı rastgele örneklem yöntemi kullanılmıştır. Veri toplamada Anket Formu ve South Oaks Kumar Tarama Testi (SOKTT) kullanılmıştır. Araştırmadaki veriler SPSS 18.0 programında sayı, yüzde, ortalama, Independent Samples t testi, Anova, Kikare, ve Lojistik Regresyon testleriyle değerlendirilmiştir. Öğrencilerin yaş ortalamaları 23.38±4.98 yıl olup, %57.3'ü erkektir. Nargileye ortalama başlama yaşı 17.84±3.61 yıl olup, nargile içme oranı %20.9'dur.
Özet (Çeviri)
Addictions such as hookah use and gambling, which are common among young people in recent years, are important public health problems. This study was conducted to examine the hookah use, gambling status and to determine the factors affecting their hookah and gambling by university students. The study is of cross-sectional type. The sample of the study consisted of 1724 students studying at a university. Stratified random sampling method was used. Data were collected by using the Questionnaire and The South Oaks Gambling Screening (SOGC). The data obtained from the study were evaluated in SPSS 22.0 package program. Number, percentage, mean and Anova, Independent Samples t test, Logistic Regression analysis,Chi square test were used in the study. The average age of the students is 23.38±4.98 , 57.3 ages % of them are men. The mean age of starting hookah smoking was 17.84±3.61 years, and the rate of hookah smoking was 20.9%.