Investigation, simulation and improvement of energy reduction algorithms in wireless sensor networks
  1. Tez No: 728089
  2. Yazar: RABEA MUSSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde basit ve ucuz uygulaması, düşük güç tüketimi ve yüksek ölçeklenebilirliği olan kablosuz algılayıcı ağların avantajlarından dolayı birçok uygulamada kullanılmaktadır. Kararlı kablosuz sensör ağları tasarlamak çok zorlu bir konudur. Sınırlı enerjiye sahip sensörlerin uzun süre otomatik olarak çalışması beklenir. Bununla birlikte, bozuk pillerin değiştirilmesi zorlu ortamlarda maliyetli veya hatta zor olabilir. Öte yandan, diğer ağlardan farklı olarak kablosuz sensör ağları, tıbbi gözetim sistemleri gibi belirli küçük ölçekli uygulamalar ve çevresel izleme gibi büyük ölçekli uygulamalar için tasarlanmıştır. Bu bağlamda, enerji tasarrufu sorununa çok çeşitli çözümler önermek için çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bu bildiride, uygun bir trafik dağılımı sağlamak ve böylece ara düğümlerin enerji tüketiminde bir denge oluşturmak amacıyla algılayıcı düğümler ile yerel toplayıcı düğüm arasındaki en iyi yolu üretmek için bir yönlendirme algoritması tasarlanmıştır. Böyle bir dengenin oluşturulması, ağın ömrünün artmasına ve sınırlı enerji kaynaklarına sahip kablosuz sensör ağlarının enerji tüketim modelinin iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Öte yandan, düğüm aralığını değiştirme imkanı kullanılarak, ağın düşük yoğunluklu noktalarında yük dağılımı olasılığı artırılmaya çalışılmaktadır. Simülasyon sonuçları, son yıllarda önerilen bazı enerji duyarlı yönlendirme algoritmalarına kıyasla önerilen algoritmayı kullanarak ağ ömründe %20'lik bir iyileşme olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, due to the advantages of wireless sensor networks, which are simple and inexpensive implementation, low power consumption and high scalability, they have been used in many applications. Designing stable wireless sensor networks is a very challenging issue. Sensors with limited energy are expected to operate automatically for a long time. However, replacing broken batteries may be costly or even difficult in harsh environments. On the other hand, unlike other networks, wireless sensor networks are designed for specific small-scale applications such as medical surveillance systems and large-scale applications such as environmental monitoring. In this regard, a great deal of research has been done to propose a wide range of solutions to the problem of energy saving. In this paper, a routing algorithm is designed to produce the best path between the sensor nodes and the local collector node with the aim of achieving a proper traffic distribution and thus creating a balance in the energy consumption of the intermediate nodes. Creating such a balance will help increase the life of the network and improve the energy consumption pattern of wireless sensor networks with limited energy resources. On the other hand, by using the possibility of changing the range of nodes, it is tried to increase the possibility of load distribution in low-density points of the network. The simulation results show a 20% improvement in network life using the proposed algorithm compared to some of the proposed energy-sensitive routing algorithms in recent years