Üniversite öğrencilerinde elektronik sigara kullanımının nikotin bağımlılığı üzerine etkisi
The effect of electronic cigarette use on nicotine dependence among university students
  1. Tez No: 1007363
  2. Yazar: BERKAY GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile Trakya Üniversitesi öğrencilerinde elektronik sigara kullanımının nikotin bağımlılığı üzerindeki etkisini, bağımlılığa etki eden faktörleri ve elektronik sigara ile geleneksel sigara arasındaki bağımlılık düzeylerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Trakya Üniversitesi öğrencileri arasında yürütülmüş olup, veri formunu doldurmaya gönüllü 2682 katılımcı örnekleme dahil edilmiştir. Veriler, sosyodemografik özellikler ve tütün ürünleri kullanımına ilişkin soruların yer aldığı 26 soruluk anket ile toplanmış; anket kapsamında sosyodemografik soruları ve tütün ürünü kullanım soruları yanında 6 soruluk Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi ve 6 soruluk Elektronik Sigara Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi uygulanmıştır. Katılımcıların yaşları 17–51 arasında olup, 889'u erkek (%33,1) ve 1.793'ü kadındı (%66,9). Öğrencilerin 1.857'si (%69,2) sağlıkla ilişkili, 825'i (%30,8) ise sağlıkla ilişkili olmayan bölümlerde öğrenim görmekteydi. Katılımcıların 1.778'i (%66,3) herhangi bir tütün ürünü kullanmazken, 855'i (%31,9) sigara, 157'si (%5,9) elektronik sigara, 121'i (%4,5) nargile, 79'u (%2,9) puro ve 15'i (%0,6) pipo kullanmaktaydı. Sigara kullanıcılarının Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi puanlarına göre bağımlılık düzeyi dağılımı hafif (%63,1), orta (%25,7) ve yüksek (%11,2) şeklinde; elektronik sigara kullanıcılarının Elektronik Sigara Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi puanlarına göre bağımlılık düzeyi ise hafif (%77,1), orta (%15,9) ve yüksek (%7,0) olarak belirlenmiştir. Sigara kullanan katılımcılarda cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, ailede tütün ürünü kullanımı, bölüm türü (sağlık/sağlık dışı), gelir durumu, medeni durum, günlük sigara adedi, günlük alınan nikotin miktarı, sigara kullanım süresi ve sigaraya başlama yaşının nikotin bağımlılığı ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkili olduğu görülmüştür. Elektronik sigara kullananlarda ise ailede tütün ürünü kullanılması, günlük alınan nikotin miktarı ve e-sigara kullanım süresi nikotin bağımlılığı ile anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur. Araştırmamızda elektronik sigaranın oluşturduğu nikotin bağımlılığının, geleneksel sigaraya kıyasla daha düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Hem sigara hem de elektronik sigara kullanan dual kullanıcıların, tek ürün kullananlara göre daha yüksek nikotin bağımlılığına sahip oldukları ve nargile, puro, pipo gibi diğer tütün ürünlerini daha sık kullandıkları görülmüştür. Bu bulgular, nikotin bağımlılığını değerlendirirken çoklu tütün ürünü kullanımının dikkate alınmasının önemini ortaya koymakta; bağımlılık yönetiminde kişiye özgü tedavi seçimi açısından değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the impact of electronic cigarette use on nicotine dependence among students at Trakya University and to identify the factors associated with dependence, as well as to compare the dependence levels of electronic cigarettes with traditional cigarettes. The research was conducted during the 2024–2025 academic year, and a total of 2,682 voluntary participants were included. Data were collected using a 26-item questionnaire comprising questions on sociodemographic characteristics and tobacco product use; in addition to these items, the 6-item Fagerström Test for Nicotine Dependence and the 6-item Electronic Cigarette Fagerström Test for Nicotine Dependence were administered. The ages of the participants ranged from 17 to 51 years, with 889 males (33.1%) and 1,793 females (66.9%). Of the students, 1,857 (69.2%) were enrolled in health-related academic programs, while 825 (30.8%) were studying in non–health-related fields. A total of 1,778 participants (66.3%) reported not using any tobacco products, whereas 855 (31.9%) smoked cigarettes, 157 (5.9%) used electronic cigarettes, 121 (4.5%) used hookah, 79 (2.9%) used cigars, and 15 (0.6%) used pipes. Among cigarette users, 63.1% had low and 11.2% had high nicotine dependence, while among e-cigarette users, 77.1% had low and 7.0% had high dependence. Factors significantly associated with nicotine dependence included gender, age, academic year, family members using tobacco, field of study, income, marital status, daily cigarette consumption, daily nicotine intake, duration of use, and age of initiation. Among e-cigarette users, family tobacco use, daily nicotine intake, and duration of e-cigarette use were significantly associated with dependence. Nicotine dependence was lower among e-cigarette users compared to cigarette smokers. Dual users demonstrated the highest levels of nicotine dependence and a greater tendency to use other tobacco products such as hookah, cigars, and pipes. These findings highlight the importance of considering multiple tobacco product use when assessing nicotine dependence and determining individualized treatment strategies.