Yanal yüklü kazıkların deneysel ve sayısal analizi
Experimental and numerical analysis of laterally loaded piles
  1. Tez No: 728111
  2. Yazar: ALİ GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAKİ BAĞRIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, kıyı yapılarında sıklıkla kullanılan silindirik çelik kazıklara etkiyen yanal yükler üzerine bir araştırma yapılmıştır. ASTM D 3966 standartı uyarınca, inşaat sahasında düzeneği hazırlanan test kazıklarına uygulanan yanal yükleme sonucunda elde edilen“deplasman-zaman”ve“yük-deplasman”eğrileri baz alınarak, PLAXIS 3D'de modellenip inşaat sahasındaki şartlar sağlanmıştır. İnşaat sahasındaki şartları sağlayan model kullanılarak, parametrik çalışmalar yapılmıştır. Parametrik çalışmalar kapsamında silindirik çelik kazığın çapı, et kalınlığı, yük uygulama yüksekliği ve kazık gömülme boyu değiştirilerek deplasmanlar karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, kazık et kalınlığı ve kazık çapı ile kazık tepe noktasındaki yanal deplasman arasında ters orantı olduğu, yük uygulama kolu uzunluğu ile kazık tepe noktasındaki yanal deplasman arasında doğru orantı olduğu görülmüştür. Kazık gömülme boyunun kazık tepe noktasındaki yanal deplasmana etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to research and assess lateral loads affecting tubular steel piles, that are frequently used in the construction of coastal structures. Following the ASTM D 3966 standard, the“displacement-time”and“load-displacement”curves obtained as a result of the lateral loads applied to installed test piles at the construction site are modeled in PLAXIS 3D. A model of the specific conditions in the construction site has also been created in finite elements. With this information, parametric studies have been carried out using the model matching the conditions at the construction site. Within the scope of parametric studies, the displacements were compared by changing the diameter, pile wall thickness, load effect height, and embedded length of the tubular steel pile. As a result, it has been observed that there is an inverse proportional relationship between the pile wall thickness and the lateral displacement at the top of the pile. Furthermore, there is also a similar inverse relationship between the pile diameter and lateral displacement. Conversely, there is a direct proportionality between the length of the lateral load arm and the lateral displacement at the top of the pile. It was concluded that pile embedment length had no effect on lateral displacement at the top of the pile.