Human rights violations in Indian occupied Kashmir
Hint işgalleri Keşmir'de insan hakları ihlalleri
  1. Tez No: 728110
  2. Yazar: DOHA EL BOUJDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CEM OĞULTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Keşmir ihtilafı sadece Hindistan ve Pakistan için bir toprak meselesi değil; aynı zamanda milyonlarca insanın doğasında bulunan ve devredilemez yaşam hakkıyla yakından bağlantılı diplomatik, ekonomik, yasal, siyasi ve bölgesel bir konudur. Ancak Keşmirliler, Hindistan hükümetinin acımasız eylemleri sonucunda yaşam, mal, eğitim ve en önemlisi kendi kaderini tayin etme hakkından mahrum bırakıldılar. Keşmirliler uluslararası medyada her zaman mağdur olarak tasvir edilmesine rağmen, hayatta kalanlar olarak adlandırılmalarını inkar etmek haksızlık olur. Hint devlet aktörleri, Silahlı Kuvvetler (Özel Kuvvetler) Yasaları (AFSPA) ve diğer barbar yasaları yürürlüğe koyarak İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde belirtilen temel hakları ihlal ediyorlar. Her seviyede ve yoğunlukta ayrımcılık, cinayetler, kadınlara karşı aşırılıklar, kaçırılmalar, korkunç suçlar ve Hint ordusunun bu savunmasız ulusa karşı işlediği ağır insan hakları ihlallerine rağmen; uluslararası hukukun, uluslararası insani hukukun ve diğer sözleşmelerin verdiği haklara dayanarak özgürlüğe ulaşma mücadeleleri devam etmekte. Bu çalışmanın amacı, Hindistan işgali altındaki Keşmir'deki (İOK) insan hakları ihlallerini ve bunların insanların yaşamları üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu araştırma aynı zamanda Hindistan işgali altındaki Keşmir'deki insan hakları ihlallerinin durumunun rehabilite edilmesi ve muhtemelen çözüme kavuşturulması için kullanılabilecek mekanizmalara da odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Kashmir conflict is not only a territorial issue for India and Pakistan; it is also a diplomatic, economic, legal, political, and regional issue that is closely linked to millions of people's inherent and inalienable right to life. However, Kashmiris have been denied the right to life, property, education, and, most importantly, self-determination as a result of the Indian government's brutal acts. Although Kashmiris have always been portrayed as victims in the international media, it would be unjust to deny them the right to be called survivors. Indian state actors are violating the basic rights outlined in the Universal Declaration of Human Rights by enacting the Armed Forces (Special Powers) Acts (AFSPA) and other barbaric laws. Despite all levels and intensities of discrimination, killings, horrendous crimes, excesses against women, enforced disappearances and severe human rights violations committed by the Indian army against this defenseless nation; their struggle continue to achieve freedom based on the rights granted by international law, international humanitarian law and other conventions. The purpose of this study is to examine human rights violations in Indian-occupied Kashmir (IOK) and their impact on people's lives. This research also focuses on the mechanisms that could be used to rehabilitate and possibly resolve the human rights situation and violations in Indian occupied Kashmir.