Yalın yönetim kapsamında 2. basamak hizmet hastanelerinde kısa dönem yatan ve sık rastlanan hastalıklarda maliyet yönetimi: Tuzla Devlet Hastanesi örneği
With lean management; cost management in short term and hospitals in the second level service hospitals: The example of Tuzla State Hospital
  1. Tez No: 728113
  2. Yazar: SERVET CEBE SENGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL YILDIRIM KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamuya ait ikinci basamak bir hastanenin, yatan hasta kayıtlarından en çok yatış yapılan bir cerrahi ve bir dâhili servis belirlenerek, yatan hasta toplam ve birim işlem maliyetinin hesaplanması, bulunan maliyetlerin Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) paket fiyatları ve SGK' ya (Sosyal Güvenlik Kurumu) gönderilen fatura dökümleri ile karşılaştırılarak, hizmet kapasitesi yüksek olan kliniklerin yatan hasta birim maliyetinin hastaneye yükünün tespit edilmesidir. Araştırmanın yürütüldüğü Dahiliye Kliniğinde, toplam maliyetler içerisinde % 77.09 ile en yüksek oran personel maliyeti bulunmuştur. İlk madde ve malzeme olarak adlandırılan ilaç ve tıbbi malzemenin oranı % 7.05, genel üretim maliyetlerinin oranı ise % 15.86 olarak hesaplanmıştır. Genel Cerrahi Kliniğinde ise; toplam maliyetler içerisinde % 75.37 oran ile yine en yüksek personel giderleri, ilaç ve tıbbi malzeme oranı % 8.62, genel üretim maliyetlerinin oranının da % 16.01 olduğu görülmüştür. Sağlık yöneticilerinin çalışmayı baz alarak, maliyet muhasebesi, performans, planlama ve kalite geliştirme, tespit edilen israfların ortadan kaldırılması ve hastane gelirlerinin arttırılması çalışmalarına katkı sağlayabileceği, ayrıca araştırma sonuçlarının, Sağlık Bakanlığı ve SGK tarafından değerlendirilmesi ile sağlık kurumları açısından, iyileştirme çalışmalarında etkili olacağı ve finansal getiriler sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmanın sonuç kısmında, çalışmanın bulguları baz alınarak sağlık yöneticilerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the total and unit operation cost of in patients and to determine the burden of in patients in clinics withhigh service capacity by comparing the cost of in patients to the cost of medical treatment (SUT) bundle prices and in voices sent to SGK (Social Security Institution). In the Internal Medicine Clinic where the research was conducted, the highest rate of personnel cost was found to be 77.09% among the total costs. The ratio of pharmaceuticals and medicinal materials, which are called as primary substances and materials, was calculated as 7.05% and the ratio of general production costs as 15.86%. In the General Surgery Clinic; Among the total costs, the highest personnel expenses, pharmaceuticals and medical supplies were 8.62% and general production costs were 16.01%. It is thought that the health managers can contribute to the cost accounting, performance, planning and quality improvement, elimination of the waste and increase of hospital revenue, besides theresults of there search will be effective in the improvement studie sand will provide financial returns in terms of the health institutions, if evaluated by the Ministry of Healthand SGK. In the conclusion part of the study, suggestions were made to health managers based on the findings of the study.