Propose an architecture for e-health within smart cities
  1. Tez No: 728124
  2. Yazar: WALID ALI ALGATUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre: e-Sağlık, sağlık hizmetleri, sağlık gözetimi, sağlık literatürü ve sağlık eğitimi dahil olmak üzere sağlık ve sağlıkla ilgili alanları desteklemek için bilgi ve iletişim teknolojilerinin maliyet etkin ve güvenli kullanımıdır. eSağlık, tıbbi hizmetleri iyileştirmek için modern bilgi teknolojilerini kullanır. eSağlık bulutu, sağlık sektöründe bulut bilişim teknolojilerinin uygulanmasıdır. Bulut teknolojilerinin tıbbi amaçlarla kullanılmasıdır. eSağlık bulutu hasta bakımını iyileştirebilir, operasyonel maliyeti azaltabilir ve BT kaynaklarının kullanımını optimize edebilir, araştırmacıları, ulusal güvenliği ve stratejik planlamayı desteklemek için kullanılabilir; bulut, güvenlik önlemlerini artırmaya olanak tanır. Bu tezde akıllı şehirler içinde bir e-sağlık mimarisi önerdik.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization: eHealth is the cost-effective and secure use of information and communication technologies in support of health and health-related fields, including health-care services, health surveillance, health literature and health education. eHealth uses modern information technologies in order to improve medical services. eHealth cloud is the implementation of cloud computing technologies in healthcare sector. It is the use of cloud technologies for the medical purposes. eHealth cloud can improve patient care, reduce operational cost and optimize IT resources utilization, it can be used to support researchers, national security and strategic planning; cloud allows to enhance security safeguards. In this thesis we proposed an e-health architecture within smart cities.