Hipertansiyon tanılı gebe hastaların ekokardiyografi sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of echocardiography results of pregnant patients with A diagnosis of hypertension
  1. Tez No: 728145
  2. Yazar: AVNİ OZAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BARUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kardiyoloji, Obstetrics and Gynecology, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Gebeliğin hipertansif bozuklukları, maternal ve fetal morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenleri arasındadır. Gebeliğin hipertansif bozukluklarının dört kategorisi; gestasyonel hipertansiyon, preeklampsi-eklampsi, süperimpoze preeklampsi ile kronik hipertansiyondur. Kalp hastalıkları ise gelişmiş ülkelerde en sık anne ölümü sebebidir. Ölümlerin çoğu gebelik öncesi bilinen bir kalp hastalığı olmayan hastalarda gerçekleşmektedir. Bu hastalarda, kalp hastalığının gebeliğe bağlı hormonal ve hemodinamik değişikliklere bağlı olarak ortaya çıktığı ya da semptom ve bulgu vermeye başladığı kabul edilmektedir. Bizim çalışmamızın amacı hipertansiyon tedavisi öncesi değerlendirilen gebe hastaların ekokardiyografi bulgularını karşılaştırmak, gebelikte ortaya çıkan hipertansiyonun kalbin olası yapısal ve fonksiyonel bozuklukları ile ilişkisini ortaya koymaktadır. Gereç ve Yöntem: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı tarafından Ocak 2015 ve Ekim 2021 tarihleri arasında değerlendirilen, hipertansiyon bulguları olması nedeniyle Kardiyoloji konsültasyonu istenen gebe hastalar ve hipertansiyon tanısı olup, doğrudan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'na başvuran gebe hastalar çalışmaya dahil edildi. Aralarından ekokardiyografi ile değerlendirilmiş 272 hasta seçildi. Hipertansiyon tanılı gebeler ve kontrol grubu, ekokardiyografi bulguları ile karşılaştırıldılar.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertensive disorders of pregnancy are among the leading causes of maternal and fetal morbidity and mortality. Four categories of hypertensive disorders of pregnancy; gestational hypertension, preeclampsia-eclampsia, superimposed preeclampsia and chronic hypertension. Heart diseases are the most common cause of maternal death in developed countries. Most deaths occur in patients without any heart disease diagnosed in pregestational period. In these patients, it is commonly accepted that heart disease occurs due to hormonal and hemodynamic changes related to pregnancy or begins to show symptoms and signs during pregnancy. The aim of our study is to compare the echocardiographic findings of pregnant patients who were evaluated before hypertension treatment, and to reveal the relationship of hypertension occurring during pregnancy with possible structural and functional disorders of the heart. Material and Method: Pregnant patients who were evaluated by Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between January 2015 and October 2021, for whom cardiology consultation was requested due to hypertension findings, and pregnant women who were diagnosed with hypertension and applied directly to Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Department of Cardiology patients were included in the study. Among them, 272 patients evaluated by echocardiography were selected. Pregnant women with hypertension and control group were compared with echocardiographic findings.