Akrilamid'in zebra balıkları(Danio rerio)'nda subletal etkilerinin belirlenmesi
Determination of sublethal effects of acrylamide on zebrafish (Danio rerio)
  1. Tez No: 728144
  2. Yazar: SANİYE PERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÇAĞLAN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Çevre Mühendisliği, Aquatic Products, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Akrilamid (C3H5NO, CAS No. 79-06-1), aktifleştirilmiş bir çift bağ içeren, kristal ve kokusuz özelliklere sahip beyaz renkte görünen, çevreden doğal bir kaynağı olmayan endüstriyel doymamış bir amit ve katı bir monomerdir. Birçok kaynakta oluşması ve çoğu sektörde kullanılması sebebiyle hayatımızın neredeyse her yerinde karşımıza çıkabilecek olan akrilamid canlılara farklı şekillerde zarar vermektedir. Akrilamidin düşük konsantrasyonlarının bile farklı canlı türlerinde hasar oluşturduğu saptanmış ve genotoksik, nörotoksik, karsinojenik etkileri sebebiyle endişe yaratan bir kimyasal olarak görülmesine neden olmuştur. Bu çalışmada ekotoksikolojik çalışmalarda model organizma olarak kullanılan zebra balıklarında (Danio rerio) akrilamidin akut toksik etkisi ve subletal konsantrasyonlarının DNA üzerinde yarattığı hasar incelenmiştir. 96 saatlik LC50 değeri 98,60 mg/L (84,47-111,28 mg/L-%95 güven aralığı) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Acrylamide (C3H5NO, CAS No. 79-06-1) is an industrial unsaturated amide and solid monomer with an activated pair of bonds, appearing in white with crystalline and odorless properties, with no natural source from the environment. Acrylamide, which can appear almost anywhere in our lives due to its formation in many sources and its use in most sectors, harms living things in different ways. Even low concentrations of acrylamide were found to cause damage to different species and were seen as a chemical that caused concern due to its genotoxic, neurotoxic, carcinogenic effects. In this study, the acute toxic effects of acrylamide in zebrafish (Danio rerio) used as model organisms in ecotoxicological studies and the damage caused by sublethal concentrations on DNA were examined. The 96-hour LC50 value was 98.0 mg/L (84.7-111.28 mg/L-95% confidence interval).