Bireylerin gülümseme estetiği algısı üzerinde değişen dişeti özelliklerinin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of changing gingival features on individuals' perception of smile aesthetics
- Tez No: 728146
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT İNANÇ CENGİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Fiziksel güzellik, günümüzde önemli bir sosyal konudur ve yüz estetiği bunun önemli anahtarlarından biridir. Yüz estetiğinde ise %34 ile gözler, %31 ile ağız önem teşkil eder. Diş ve gülüş estetiğinin önemli yer tuttuğu yüz çekiciliğinin sadece ikili ilişkilerde değil; özgüven, psikolojik iyilik ve sosyal davranışlarda da belirleyici olduğu hatta yüz çekiciliğine sahip kişilerin okul ve iş görüşmelerinde ve eş seçiminde dahi daha başarılı oldukları bilinmektedir. Bir taraftan ortodontistler ve kranyofasiyal biyologlar dentofasiyal estetiği yeniden tanımlamaya çalışsa da, diğer taraftan öznel bakış açısı ve gülüş değerlendirmesinin güvenilirliği ile ilgili soru işaretleri de artmaktadır. Ayrıca bu ikilemin henüz estetiğin uygun ölçüm yöntemlerinin geliştirilememiş olmasından mı yoksa estetiğin ölçülemez oluşundan mı kaynaklandığı da bir soru işaretidir. Bu çalışmamızda insanların estetik algısında diş eti özelliklerinin ne derece etkili olduğunu araştırmayı amaçladık. Çalışmaya Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniği'ne muayene olmak için başvuran 150 hasta dahil edilmiştir. Hastalara daha önceden hazırlanmış 34 fotoğraf gösterilerek bunların estetik anlamda etkileyici olup olmadığını puanlamasını istedik. Çalışmanın sonucunda papil kaybı olan hasta fotoğrafı en düşük puanı aldı. Dişeti çekilmesi 2 mm ve daha fazla olduğunda hastalar tarafından fark edilebildi. Dişetindeki hiperpigmentasyon olumsuz puanlar almadı. Papil kaybı ve dişeti çekilmesinin tedavisi çoğu zaman %100 mümkün olmamaktadır. Ya da olsa bile hasta için çok da konforlu olmayan operasyonlarla mümkün olabilmektedir. Bu nedenle dişeti problemlerini oluşmadan önlemek oldukça önemlidir. Koruyucu hekimlik uygulamaları, kişisel bakım ve düzenli diş hekimi kontrolleri bunu önlemede büyük önem arz eder. Ülkemizde bu konunun daha fazla önemsenmesine ve hasta bilincinin arttırılmasına yönelik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Physical beauty is an important social issue today and facial aesthetics is one of the important keys to beauty. In facial aesthetics, 34% eyes and 31% mouth are important. Facial attractiveness, in which dental and smile aesthetics have an important place, is not only in bilateral relations; It is known that it is also a determinant in self-confidence, psychological well-being and social behaviors, and that people with facial attractiveness are more successful in school and job interviews and even in choosing a spouse. On the one hand, orthodontists and craniofacial biologists try to redefine dentofacial aesthetics, on the other hand, questions about the reliability of subjective perspective and smile assessment are increasing. In addition, it is a question mark whether this dilemma arises from the fact that appropriate measurement methods of aesthetics have not been developed yet or that aesthetics is not measurable. In this study, we aimed to investigate how effective gingival characteristics are in people's aesthetic perception. 150 patients were included in the study for examination for examination. It is wearable and convenient, available to patients from 34 more detailed photographs. At the end of our study, papillary loss received the most negative scores in terms of aesthetics. It could be noticed by the patients when the gingival recession was 2 mm or more. Hyperpigmentation in the gingiva did not receive negative scores. Treatment of papillary loss and gingival recession is often not 100% possible. Or even if it is, it is possible with operations that are not very comfortable for the patient. Therefore, it is very important to prevent gingival problems before they occur. Preventive medicine practices, personal care and regular dental check-ups are of great importance in preventing this. In our country, there is a need for studies to give more importance to this issue and to increase patient awareness.