Finansal krizler ve logit-probit modeli kapsamında: Türkiye analizi
Financial crises and under the logit-probit model: Analysis of Turkey
  1. Tez No: 728153
  2. Yazar: ZEKİ KAFCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN ÖZEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Finansal krizler reel ekonomi üzerinde etkin işleyişi bozup, piyasalardaki kötü gidişatı ifade eder. Finansal düzenlemeler üzerindeki noksanlık, denetimlerin yetersiz kalması sonucu özel sektördeki yanlış yatırım politikaları ve sonucunda üretim ve borç politikaları üzerinde etkisini kaybetmesiyle birlikte borçlarını ödeyemez duruma düşmesi ve silsile halinde birbirini tetikleyen olumsuz şartların oluşması finansal krizlerin nedenleri arasında gösterilebilir. Finansal kriz ortaya çıktıktan sonra genel olarak krize neden olan sebepler araştırılır ve krizin sebebine göre uygulanabilecek politikalar üzerinde çalışmalar yapılır. Küresel boyuta sahip olan finansal krizler ülkeler için altından kalkılması güç bir hal almaktadır. Bu çalışma ile finansal kriz öncesi ekonomik göstergelerin tahmin edilebilirliği üzerine ortaya konulan modellerin Türkiye ekonomisi üzerindeki geçerliliğini ortaya çıkarmak ve Türkiye ekonomisinin küresel ekonomi piyasaları ile bağlantı gücünün seviyesi hakkında değerlendirme yapabilme imkanı sunabilmektir.
Özet (Çeviri)
Financial crises mean a disruption in the effective functioning of the real economy and a bad course in the markets. risks The deficiency in financial regulations is the inability to pay its debts, as a result of insufficient controls, wrong investment policies in the private sector, and as a result, it loses its influence on production and debt policies. The occurence of negative conditions that trigger each other in succession can be shown among the causes of financial crises. After the emergence of financial crisis, the causes of the crisis are generally investigated and studies are carried out on policies that can be applied according to the cause of the crisis. Financial crisis which have a global dimension, become difficult for countries to get out of. The aim of this study is to reveal the validity of models on predictability od economic indicators before the financial crisis on the Turkish economy.