Grafen ve hegzagonal bor nitrür kuantum noktaların elektronik özelliklerinin hesaplanması
The calculation of electronic properties of graphene and hexagonal boron nitride quantum dots
- Tez No: 728154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, hidrojen ile pasifleştirilmiş, dikdörtgen şekilli, değişen kenar boyutlarına sahip grafen kuantum noktalarının (GQD) ve hegzagonal bor nitrür kuantum noktalarının (hBNQD) yapısal, elektronik ve optik özellikleri yoğunluk fonksiyonel teorisi hesaplamaları kullanılarak araştırılmıştır. İncelenen tüm yapılar B3LYP/6-311G(d,p) seviyesinde ve B3LYP/3-21G* seviyesinde optimize edilmiştir. Optimize geometride ve aynı seviyede yapıların elektrik dipol momenti, statik polarizebilitesi, birinci mertebeden hiperpolarizebilitesi, en yüksek dolu moleküler orbital (HOMO) ve en düşük boş moleküler orbital (LUMO) enerjileri hesaplanmıştır. B3LYP/6-311G(d,p) seviyesindeki hesaplama sonuçlarına göre; tüm GQD'ler ve hBNQD'lerin HOMO-LUMO enerji aralıklarının değerleri, sırasıyla 0,18-3,86 eV ve 6,42-5,66 eV aralığında bulunmaktadır. Ortalama polarizebilite değerleri GQD'ler için 321-3232 au ve hBNQD'ler için 235-1121 au aralığındadır. Birinci hiperpolarizebilite değerleri GQD'ler için 8-441 au ve hBNQD'ler için 56-2470 au aralığındadır
Özet (Çeviri)
In this work, the structural, electronic and optical properties of hydrogen passivated, rectangular shaped graphene quantum dots (GQDs) and hexagonal boron nitride quantum dots (hBNQDs) with varying edge dimensions were investigated, using density functional theory calculations. All studied structures were optimized at the B3LYP/6-311G(d,p) and B3LYP/3-21G* level. The electric dipole moment, static polarizability, first hyperpolarizability, the highest occupied molecular orbital (HOMO) and the lowest unoccupied molecular orbital (LUMO) energies of structures were calculated at the optimized geometry and same level. The results of B3LYP/6-311G(d,p) calculation level are given as follows; all GQDs and hBNQDs present the HOMO- LUMO energy gaps in the range of 0,18-3,86 eV and 6,24-5,65 eV, respectivly. Average polarizability values are about 321-3232 au for GQDs and 235-1121 au for hBNQDs. First hyperpolarizability values are about 8-441 au for GQDs and 56-2470 au for hBNQDs.