Distance to default for turkish banking system
Türk bankacılık sektörü için temerrüde olan uzaklığın ölçülmesi
  1. Tez No: 563001
  2. Yazar: SERCAN KOYUNLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA BAYRAKTAR TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde, 1996 ve 2018 yılları arasında BIST'te işlem görmüş 16 banka Merton Modeli olarak bilinen yapısal yaklaşım analiz edilerek Türk Bankacılık Sisteminin riskleri incelenmiştir. Ayrıca modelin finansal krizlerin ve finansal başarısızlıkların iyi bir tahmincisi olup olmadığı araştırılmıştır. Literatür, ağırlıklı olarak muhasebeye ve yapay zeka modellerine dayalı olduğundan, Türk Bankaları için alternatif risklilik ölçüm yöntemi önerilmiştir. Bu kapsamda Merton'un yapısal yaklaşımı kullanılarak, temerrüde olan uzaklık ölçülmeye çalışılmış ve probit ve logit regresyon aracılığıyla temerrüde olan uzaklık temerrüt olasılığına dönülmüştür. Bu sonuçlara göre temerrüde olan uzaklık ölçüsünün krizleri ve banka başarısızlıklarını açıklamada erken uyarı göstergesi olarak kullanılıp kullanılmayacağı analiz edilmiştir. Bulgulara göre, logit ve probit regresyonlar 12 aya kadar 1% önem düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Ayrıca sonuçlar, temerrüde olan uzaklığın finansal başarısızlıkları tahmin etmede anlamlı olduğunu krizlerin tahmin edilmesi için erken uyarı göstergesi olarak kullanılmasına yönelik yeterince kanıt olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the riskiness of the Turkish Banking system analyzing 16 banks traded at Borsa Istanbul(BIST) Banking Index between 1996 and 2018 by using a structural approach known as the Merton Model. Also, whether the model is a good predictor of the financial crisis and financial failure is investigated. Since the literature is heavily dependent on accounting-based models and artificial intelligence models, the alternative measurement for riskiness for Turkish Banks is suggested. In this context, the distance to default based on Merton's structural approach is measured and via suitable logit and probit model is converted to the default probability. Using these results, whether the model can be used as an early warning indicator for the crisis and bank failure is examined. According to the results, the logit and probit model is statistically significant at 1% level of significance up to 12 months. The results also show that DD, in the case of Turkish Banking Sector, can be useful as an early warning indicator for banking failure but, there is no evidence that it can be helpful to detect economic crisis.