The effects of e-service quality on satisfaction and loyalty in e-retail sector
E-ticaret sektöründe servis kalitesinin memnuniyete ve müşteri bağlılığına etkisi
- Tez No: 728182
- Danışmanlar: PROF. DR. YESİM ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Küreselleşmenin etkilerinin en derinlemesine hissedildiği alanlardan bir tanesi ticaret alanıdır. Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler ve internet kullanımının yaygınlaşmasının etkisi ile ticaret süreçleri elektronik ortama kaymıştır ve günümüzde e-ticaret olarak adlandırılan çok büyük bir pazar hali hazırda büyümekte ve gelişmektedir. Her geçen gün oyuncu sayısı artan e-ticaret pazarında müşterilerin memnuniyet düzeyleri ve müşteri sadakati oluşturma tıpkı geleneksel ticaret süreçlerindeki gibi son derece önemli bir husustur. Yürütülen bu araştırma ile elektronik ortamda gerçekleşen hizmetlerin müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Elektronik hizmet kalitesinin sekiz alt boyutunun müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerindeki etkisinin değerlendirildiği araştırma kapsamında her boyutun iki bağımlı değişken üzerinde de anlamlı etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, e-ticaret ortamında müşteri memnuniyeti ve sadakati sağlamak isteyen şirketlerin mutlaka hizmet kalitelerine yönelik yatırım yapmaları ve her bir alt boyut özelinde diğer şirketlerden farklılaşma ve iyileşme yoluna gitmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the areas where the effects of globalization are felt most deeply is the field of trade. With the developments in information technologies and the widespread use of internet, trade processes have shifted to the electronic environment, and today a huge market called e-commerce is already growing and developing. In the e-commerce market, where the number of players is increasing day by day, customer satisfaction levels and customer loyalty are extremely important issues, just like in traditional trade processes.Within the scope of this research, it is aimed to evaluate the effect of the services provided in the electronic environment on customer satisfaction and customer loyalty. Within the scope of the research, in which the effects of eight sub-dimensions of electronic service quality on customer satisfaction and loyalty were evaluated, it was concluded that each dimension had a significant effect on both dependent variables. As a result, it is recommended that companies that want to ensure customer satisfaction and loyalty should invest in service quality and differentiate and improve from other companies for each sub-dimension.