Evde ve merkezlerde tedavi alan serebral palsi'li çocuklara bakım veren annelerin bakım verme yükü ve stres düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of care-giving and stress levels of mothers caring for children with cerebral palsy treated at home and in centers
  1. Tez No: 728183
  2. Yazar: OSMAN GÜNBEĞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma Serebral Palsi (SP) tanısı alan çocukların annelerinin merkezlerde ve evde bakım verme yükü ve stres düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma Küçükçekmece bölgesindeki 33'u merkezlerde, 33'u evde tedavi gören, toplam 66 SP tanılı çocuk ve bu çocukların bakımını üstlenen, çalışmaya katılmaya gönüllü olan anneleri ile yapıldı. Yaşları 2-18 aralığında değişen bu çocukların Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama seviyesi 3 ve üzeri, Pediyatrik Fonksiyonel Bağımsızlık skoru ise 90 ve altındadır. Katılımcı annelerine uygulanan Bakas Bakım Veren Etki Ölçeği ve Bakım Verenin Stres Düzeyi Ölçeği ile bakım verme yükü ve stres düzeyleri değerlendirildi. SP tipi değişkeni bakımından katılımcıların bakım verme yükü, stres düzeyi karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Yalnızca evde bakımı sağlanan SP'li çocuklara bakım verenlerin bakım veren etki puanı daha yüksek, bakım verenin stres düzeyi puanları ise daha düşüktür. Ayrıca, evde tedavi gören hastalarda, bakım veren stresi, SP tanısı almış çocukların yaşı ve uyku süresiyle pozitif yönlü ve anlamlı ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is about Cerebral Palsy (CP) school field mothers' centers and the world we live in. A total of 66 SPs observed Küçükçemece 33 at home. Ages 2-18, product category Gross Motor classification 3 and above, Pediatric Functional Independence 90 and comprehensive. Caregiving and stress were evaluated with the Bakas Caregiver Impact Scale and the Caregiver Stress Level Scale applied to the participant mothers. The stress level cannot be reached without pulling the SP type from the vehicle. Only your caregivers with CP at home have a higher impact score and a lower stress score for the caregiver. At the same time, in the current situation at home, the giving stress would be directional and in the same way as the CP and the same age as the seizure.