Belediye hizmetlerinde kaynak kullanımının etkinliğinde beşeri sermayenin rolü
The Role of human capital in the effectiveness of the use of sources in the municipal services
  1. Tez No: 72825
  2. Yazar: M. TALAT ŞİMDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ EKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
ÖZET Ekonomik gelişim süreciyle birlikte insan ilişkilerine ağırlık verilmesi ve çalışanlardan optimal bir biçimde yararlanılması gereği ortaya çıkmıştır. Bunun sonucu olarak özellikle 1920'lerden itibaren modern personel yönetimi zorunlu hale gelmiştir. Beşeri sermaye olarak ifade edilen eğitilmiş insanın hizmetlerin görülmesinde seçimi, ücretlendirme gibi sınırlı sayıda fonksiyon içeren personel yönetimi alanı, ilerleyen yıllarda yapılan araştırma ve meydana gelen gelişmelerin sonucu değişim göstermeye ve genişlemeye devam etmiştir. Bununla birlikte, değişen ekonomik koşullar ve yasal düzenlemelerle birlikte teknolojik ve sosyal gelişmeler insanların içerisinde çalıştıkları örgütsel çevre ve personelin yönetimi üzerinde önemli etkiye sahip olmuştur. Yeni gelişmelerin muhtemelen en önemlisi de, işverenler arasında, sosyal sorumluluklarını ve yükümlülüklerini kabul etme ve böyle yüküm lülükleri yerine getirmelerini mümkün kılacak bir tarzda personel programlarım yönetme eğiliminin gittikçe artmasıdır. Son olarak, işlerin beşeri ihtiyaçlara ve yeteneklere daha iyi bir biçimde uyarlanmasını sağlamak üzere yeniden tasarımının önemi gittikçe gelişmektedir. Personel yönetimi, yönetimin beşeri yönünü oluşturmaktadır. Dairelerde hazırlanan plan, emir, program, bütçe ve diğer büro işleri hep memurlarla ilgili işlerdir. Bunları yürüten, yapan memurlardır. İdarenin başarısı, örgütün başarısı ve başarısızlığı personele bağlıdır. İşte personel yönetimi personelin bir örgüt içerisinde işbirliği halinde çalışması ve en iyi biçimde hizmet etmek için iyi elemanların sağlanması konusu ile uğraşmaktadır. Yerel yönetim personelinin genel olarak bilgilendirilmesi, hizmet etkinliğinin arttırılması, verimliliğin sağlanması için yeterli olma maktadır. Yerel yönetimde insangücü kaynağının geliştirilmesinin en önemli mekanizmalarının başında, personel eğitimi gelmektedir. Eğitim, personele, hizmetlerin gerektirdiği bilgi ve becerileri kazandırmakla kalmayarak, kendisini geliştirme ve kurum içerisinde daha iyi konuma yükselme olanakları da sağlamaktadır. Yerel yönetimlerde insan kaynağı planlaması sınırlı olmakla beraber önemli bir role sahiptir. Ancak, konu son yıllarda neredeyse bir sanayi haline geldiğinden, işi bir anlamda anlaşılmaz kılabilen karmaşıkkavramlardan kaçınmak gerekmektedir. Çünkü konu karmaşık hale getirildiği ölçüde organizasyon üzerindeki etkisi azalacaktır. Türkiye'de personel planlaması, işe alma ve seçme konusundaki uygulamalar, yoğun bir yasa ve kurallar silsilesinin varlığına karşın, çok farklı gelenek ve süreçlerin gündemde olduğunu göstermektedir. Bu durum özellikle, doğru insanın doğru zamanda ve doğru görevde olmasının, personel edinme işlemlerinde diğer tüm unsurlardan önemli olduğu işe alma ve seçme süreçlerinde yaşanmaktadır. Gerçeklerin dünyasında kurallar değil, yerel yöneticinin tanıdığı ya da bir tanıdığının tavsiye ettiği elemanlar baskın durumdadırlar. Aslında bu kadar cömertçe kullanılan işe alma ve seçme süreçleri yerel yönetimlerin gelecekteki gelişmeleri, özerklik kazanmaları ve saygınlıkları için can alıcı önem taşımaktadırlar. Yerel yönetimler yapılacak hizmetler için bulabilecekleri en iyi elemanları edinmek zorundadırlar. Bu da, işe alma ve seçme süreçlerinde, bugün yürürlükteki uygulamalar yerine, daha sistematik ve bilimsel yaklaşımlar benimsemeleri zorunluluğunu gerektirmektedir. Bu, kimin işe daha uygun olduğunu söyleyen ve kişisel değer yargılarına yer vermeyen mekanik bir sistemin varolduğu anlamına gelmez. Ancak, yerel yöneticilere bugün seçilen elemanların yarının yerel yönetimlerini yaratacakları gerçeğini gözden kaçırmamaları ve akılcı seçim yapmalarının önemi konusunda bir uyarı niteliğindedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Emphasising on human relations and utilising the work power at optimum level in the process of economic growth has come about as a need. As a result of this process, especially since 1920s, modern personnel management has become a neccessity. The field of personnel management, which covers limited amount of functions like waging and choosing the services to be fulfilled for educated people termed as human resource, has continued to develop and progress as a result of the research and developments that appeared in recent years. With changing economic conditions and legal arrangements, however, technological and technical developments has gained significant effect on organisational atmosphere in which the people work and on the field of personnel management. Probably the most important one of the recent developments among employers is that there ise an increased tendency of conducting management programs in such a way that it would be possible for them to accept and perform their social responsibilities and obligations. Finally, the importance of redesigning is gradually developing in such a way that it would be better adjusted to human needs and competence. Personnel management forms the human side of the administration. Plans, orders, programs, budgets that are prepared in departments and other office works are related with employees. It is the employees themselves that conduct these works. The success and failure of the administration, and of the organisation depends on the personnel. And it is for this reason that personnel management deals with accuring the best personnel to acquire cooperation of the employees and perform the services in a desired way within the organisation. Local government is not always sufficient to generally inform the personnel, to increase the effectiveness of the service, and to acquire efficiency. Personnel training comes at the first step of the mechanism of developing human resources. Training not only provides the personnel! with knowledge and capabilities needed to perform the services, but also with opportunities of improving themselves and attaining a better post within the organisation. Although human-resource planning is limited in local governments, it has got a significant role. But since this issue has become almost an VIIindustry in recent years, it is neccessary to keep away from those concept that would make the subject unconceivable. Because the more complicated this subject is, the less effective it would be on the organisation. Despite the presence of personnel planning, practices of selecting and acquiring, and a dense series of rules, personnel planning in Türkiye suggests that there are many different traditions and processes on the agenda. This situation is especially experienced when the right man should be at the right job and in the process of procuring the right man, at the right time and place. In the world of facts, not the rules but the people the local administrators know and the ones advised by a friend are dominant. In fact, selecting and procurement processes applied in such a generous fashion are of great importance for local administrations to foresee the realities ahead, to gain autonomy and respect in the future. Local administration have to hire the best personnel for the services to be performed. This, of course, neccesitates that they should apply more systematic and scientific approaches in the processes of selecting and hiring instead of the ones they are using now. This does not mean that it is a mechanical system that does not allow personnal standart of judgement that tells who is more appropriate for the job. But it is like warning that local administrators should not ignore the fact that the ones who are hired today will be the managers of tomorrow so the managers of today should do a wise selection. VIII