Anayasa Hukukunda seyahat özgürlüğü
Freedom of movement Constitution Law
- Tez No: 72826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Anayasa Hukukunda Seyahat Özgürlüğü Konulu yüksek lisans tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde bir kavram olarak seyahat özgürlüğü ele alınmış, özgürlüğün yerleşme özgürlüğü başta olmak üzere diğer temel hak ve özgürlükler bakımından işlevi ortaya konmaya çalışılmıştır. Bunun yanısıra seyahat özgürlüğü, hukuki niteliği ve yararlanıcısı bakımından da incelenmiştir. Son olarak, özgürlüğünün tarihi gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde seyahat özgürlüğünün koruma alam incelenmiştir. İç seyahat ve uluslararası seyahat kavramları bakımından, vatandaşların ve yabancıların bu özgürlük bakımından sahip oldukları haklar ele alınmış, ayrıca uluslararası belgelerde seyahat özgürlüğüne ilişkin üstlenimler incelenmiştir. Son bölümde ise seyahat özgürlüğünün sınırlanması kavramı ele alınmış, öncelikle Anayasa' daki özgürlüklerin genel sınırlama sistemi ve sınırlamaların sınırları incelenmiştir. Daha sonra Anayasa ve kanunlarda seyahat özgürlüğüne ilişkin düzenlemeler Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlan ışığında irdelenerek, özgürlüğün günümüz Türkiye' sindeki durumu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This post graduate thesis in which subject is“Freedom of Movement in Constitution Law”consists of three chapter. In the first chapter, it has been examined the freedom of movement as a concept; also has been considered primerely. The freedom of habitation and then it's relationship with other basic rights and freedoms at length. Besides of this it has been studied the right possesion and the judical characteristic of freedom. In the second chapter it has been examined the protection area in freedom of movement domestic and international comcepts which are kinds of movement guaranteed by freedom have been handled one by one from the point of wiev of the citizen and aliens.. Finally, it has been mentioned the arrangment concerning the right of free movement in international documents. In the last chapter it has been studied the limitation of freedom of movement,firstly it has been handled the limitation of rights and freedoms in 1982 Turkish Constitution and those limits of limitations. Then has been examined the decision relating to freedom of movement in Turkish Constitution and other codes, depending upon decrees of Supreme Court and Council of State and with this way it has been tried to explain the legal situation about the freedom of movement in Turkey.