Analitik hiyerarşi süreci ve bilişim teknolojisi kararlarında uygulanması
Analytic hierarcy process and an application to information technology decisions
- Tez No: 72829
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN MORALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Analitik Hiyerarşi Süreci, Thomas Saaty tarafından 1970'lerde geliştirilmiş olan ve modelin hiyerarşik bir yapı içerisinde ifade edildiği çok ölçütlü (ya da çok amaçlı) bir karar verme yaklaşımıdır. Bu yaklaşımın en büyük avantajı karar vericinin, objektif ve sübjektif etkenleri beraberce dikkate alarak alternatifleri değerlendirmesine ve bir karara varmasına olanak sağlamasıdır. Kullanım amaçları değişik fakat aynı sınırlı bütçeye sahip bilgisayar alıcılarının herbirine farklı bilgisayar konfigürasyonları tavsiye edilmektedir. Bu çalışmada, öncelikle bir kişisel bilgisayarın oluşturulması için gerekli parçalar“temel bileşenler”olarak adlandırılmıştır. Her temel bileşen için kullanıcının önceliklerini ve tercihlerini belirlemek üzere çeşitli etkinlik ölçütleri tanımlanarak bir hiyerarşik model geliştirilmiştir. Bu model kullanıcının tercihleri ve amaçları doğrultusunda her bileşenin ve seçeneklerin önem derecesinin saptanması amacıyla uygulanmış ve analitik hiyerarşi süreciyle değişik kullanıcılar için elde edilen değerler, fayda maksimizasyonu amaçlı bir optimizasyon modelinde fayda katsayısı olarak kullanılmıştır. Bu modelin çözümüyle de optimal konfigürasyonun elde edilmesi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Analytic Hierarchy Process (AMP) is developed in the early 1970' s by Thomas Saaty. AHP is a multicriteria decision method that uses hierarchic or network structures to represent a decision problem and dependingly develops priorities for the alternatives based on the decision maker's judgments throughout the system. Various computer configurations are being recommended to computer buyers whose goals are different while each has the same budget In this study, the compulsory parts to make a personal computer are called“fundemental components”. A hierarchic model is developed by defining various efficiency measures to determine the priorities and preferences of each fundemental component This model is applied to find the priority of each component with respect to the user's preferences and aims. The values for various users are obtained by analytical hierarchy process are used as parameters in an optimization model with the objective of utility maximization. The optimal configuration obtained by the solution of this model is discussed