Art Nouveau akımı içinde resim sanatı
Painting art in trend of Art Nouveau
- Tez No: 72828
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM GENÇ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET 1776 yılında James Watt'ın buhar makinesini bulmasıyla itici gücünü kazanan sanayi devrimi İngiltere'yi dünya çapında lider bir devlet durumuna getirmiştir. Buhar makinesine bağlı olarak gelişen teknolojik yenilikler hayatı önüne geçilmez bir şekilde değiştirmiştir. Fabrikalar günlük yaşam estetiğini etkileyen ucuz ama zevksiz nesnelerin seri üretimini yapmaktadır. Buna karşı çıkan bir grup sanatçı doğu sanatlarından ve doğadan esinlendikleri el sanatlarına dayanan yeni bir süsleme stili oluştururlar, önce İngiltere'de gelişen sonra tüm Avrupaya yayılan bu stil Art Nouveau olarak anılmaktadır. Art Nouveau'nun temel karekteri süslemeye ve çizgiye dayanmaktadır.Uygulanabilen tüm dekoratif elamanlara uygulanmıştır. 1890 yılarında ilk etkileri görülmüş ve 1910 yılarında etkisi kaybolmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRAC In 1776 after James Watt had invented the steam engine, the industrial revolution that gained its pushing power broght England a leader state all over the world. Technological innovations showing a connection to the steam engine had irresistibly changed the life. Factories had been producing the mass production of cheap but tasteless objects. A group artist who rejected this formed the new decorative style that they were inspired by the Far East art and nature. This new decorative style was based on art-craft design. This style previously developing in England and then being spread to all Europe was known as Art Nouveau. The basic characteristic of Art Nouveau was the emphasis on ornamentation and line. The style was applied to all decorative elements that could be applied. The first influences of the style were seen in the 1890s, and its effect disappeared in the 1 91 0s. II