Limits to the creative class: Creative city and deprofessionalisation of young architects in Turkey
Yaratıcı sınıfın sınırları: Yaratıcı şehir ve Türkiye'de genç mimarların mesleksizleşmesi
- Tez No: 728296
- Danışmanlar: PROF. DR. H. TARIK ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Entelektüel emeğin bugün içerisinde bulunduğu çelişkili durum onun iki zıt yönde çekildiği bir resmi önümüze getiriyor. Bir taraftan nitelikli/eğitimli emek farklı sektörlerde mesleksizleşmeyi ve prekaryalaşmayı büyük ölçüde deneyimliyor. Diğer yandan ise bütün bu gerçekliği görmezden gelen bir başka tartışma yapılıyor. Yaratıcı sınıflar öngörüsü ve kentler üzerinden aynı nitelikli emeğin bugünün dünyasında kentsel gelişmenin lokomotifi haline geldiği vurgulanıyor. Bu tahayyül nitelikli işgücünü kentlere çekebilmenin kentsel gelişmenin ön koşulu haline geldiğini ısrarla savunuyor. Karşı karşıya olduğumuz koşullar resmedilen bu iki farklı dünyayı deneyimlediğimiz dünyayla nasıl ilişkilendireceğimizi zorlu bir soru olarak önümüze getiriyor. Bu tez Türkiye'de farklı üniversitelerden yakın zamanda mezun olmuş genç mimarların içerisinde bulunduğu çalışma hayatı koşullarına odaklanarak bu soruya kısmi bir yanıt vermeyi amaçlarken neoliberal politikaların ve kentleşme pratiğinin bu ikili yarattığı koşulları ortaya koymaktadır. Çalışmada yeni mezun mimarlar için mesleksizleşme deneyimi bir norm haline gelmiş olsa da yaratıcı sınıf kesiminin bir üyesi olma umudunun hala kendileri için itici bir güç olduğu; bu anlamda böyle bir beklentinin mesleksizleşmeyi ve prekaryalaşma sürecini üreten eğitim ve meslek alanlarının yeniden üretilmesinde son derece önemli bir rol oynadığı vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The contradictory location of intellectual labor today brings before us a picture in which they are being dragged into two contradictory directions. On the one hand qualified/educated labor widely experiences some form of deprofessionalisation and precarization in different sectors. On the other hand, there occurs another debate that ignores all this reality. It is emphasized by the predictions of creative class over cities that the same qualified labor has become the engine of urban growth in today's world. This imagination insists that attracting qualified workforce into the cities is now the prerequisite for urban growth. The conditions we face pose a difficult question as to how we can relate these two different worlds depicted to the world we experience. Departing from this point, this thesis aims to give a partial answer to this question by revealing these contradictory conditions created by neoliberal policies and urbanization agendas while focusing on the working life conditions of young architects who have recently graduated from different universities in Turkey. This thesis emphasizes that while deprofessionalisation is a norm in the world of new graduates of architecture, nevertheless the hope of becoming a member of strata of so-called creative class is a driving force among the young professionals and in that respect such a prospect could play a vital role in the reproduction of educational and professional fields which produce deprofessionalisation and precarization.