Macun lüsteri tekniğinin günümüzde uygulanması
The current application of the technique of paste lustre
  1. Tez No: 72832
  2. Yazar: HALİL YOLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Bu çalışmalar.seramikte kulandan en eski dekor tekniklerinden biri olan macun lüsteri tekniğinin fakültemiz imkanlarıyla birlikte yöresel ham- maddeleride kullanarak uygulanabilirliğinin araştırılmasını kapsamaktadır. Birinci bölümde, macun lüsterleri tekniğinin tarihsel süreç içindeki ge lişimi örneklerle incelenmiş ve diğer lüster elde etme tekniklerine de kısaca değinilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde macun lüsterleri oluşturmak için yaptı ğım çalışmalar kapsamlı şekilde yer almaktadır.Bu araştırmaları yaparken orta çağda kullanılan odunlu fırınların yerine kendi yaptığım LPG gazı ile çalışan fırını kullandım. Bu fırını.indirgen ortamı daha kontrollü oluşturabil diğim için kullanmayı tercih ettim. Başlangıçta geleneksel zemin sırı ye macun reçetelerini kullandım. Da ha sonra buradan aldığım sonuçlardan yola çıkarak kendi reçetelerimi ge liştirdim. Macun denemelerinde taşıyıcı madde olarak Türkiye'nin çeşitli yörele rinden killer kullanarak çok sayıda deneme yaptım. Bunların içinden ama cıma uygun sonuçlar aldıklarımı uygulamalarımda da kullandım. Araştırmanın son bölümünde, geleneksel macun lüsterlerinin çağdaş formlarda kullanıldığı uygulamalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY My Following theses deal with a decoration technique in ceramics which realizes paste luster effects on common Turkish clay found every where in Turkey. I chose a normal gas oven as we use it here. In the medieval one had only the choice between wood and charcoal. The difficulty using the gasoven lies in finding the degree of heat and the time neccessary for processing a good result. First I tried the traditional glazes and pastes later I experimented with my own mixtures. Hereby I found out that these also work very well with the local clay. One should possibly note that I tried my own glazes and paste mix tures only in the gas oven. The biggest problem was to find the right paste for the korresponding under glazes. My test showed that glazes which contained metal oxydes and which were over reduced mixed with the under glaze and turned out a metalic looking mixture which made the decoration almost unrecognizable. n