1980 sonrasında tarım ve hayvancılık alanında uygulanan teşvik politikalarının ekonomik etkileri
The Economic effects to the field of agriculture and stock breeding by the subsidary policies after the 1980's
  1. Tez No: 72831
  2. Yazar: GÜRÇİN GÜRSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN CAN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET Bütün dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de tarım ve hayvancılık sektörü çeşitli şekillerde desteklenmekte ve teşvik edilmektedir. Özellikle Türkiye'de tarım sektörünün taşıdığı önem ve bu sektördeki var olan sorunlar sektöre yapılan müdahalelerin ne kadar gerekli olduğunu ortaya koymaktadır. Tarım ve hayvancılık sektöründe uygulanan teşvik politikaları, bu sektörlerin belli bir seviyeye getirilmesi ve çiftçilerin sorunlarının giderilmesinde bir araç olarak kullanılmaktadır. Tarımsal teşviklerin taşıdığı bu önem dikkate alındığında çalışmamızın amacı, tarım ve tarımın alt sektörü olan hayvancılık sektörüne verilen teşviklerin, plan ve programlarda belirtilen olumlu etkileri gerçekleştirip gerçekleştirmediğini belirtmek ve bu politikanın uygulanmasındaki sorunları belirterek, belli bir çözüm stratejisi ortaya koymaktır. Konumuz, dört temel bölümde incelenmiş olup; Birinci Bölümde, tarım ve tarımın alt sektörü olan hayvancılık sektörünün milli ekonomi içindeki yeri incelenmiş ve bu sektörlerin çeşitli açılardan yapısal analizi yapılmıştır. İkinci Bölümde,tarım sektörünün özelliklerine değinilerek genel olarak tarımsal teşvik politikalarının amaçları, araçları, yöntemleri ve fiyat tespit metotları hakkında açıklayıcı bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü Bölümde, konumuzun temel noktasını oluşturan, Türkiye'de tarım ve hayvancılığa verilen destek ve teşviklerin uygulanması hakkında açıklamalarda bulunarak bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmamızın Dördüncü ve son Bölümünde ise, tarım ve hayvancılık alanında uygulanan teşviklerin ekonomik etkilerine değinilerek, bu uygulamadan doğan sorunlar ortaya konmuş ve Türkiye'de tarımsal teşvik politikasının nasıl olması gerektiği konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As it is all through the world, also in Turkey agriculture and stockbreeding sectors are being supported and subsidised in various ways. Especially in Turkey the importance of agriculture sector and the problems faced within this sector, signifies the necessity of the introduced interventions to this sector. The subsidiary policies applied to agriculture and stockbreeding sectors are being used as a tool to bring these sectors up to a specific standard and eliminate the farmers problems. When the importance of agricultural subsidies is taken into consideration, the aim of our study is to examine whether the support given to the agriculture and its sub- sector the stockbreeding has managed to put forward the specified effects in the plans and programs or not; and to mention the problems faced in the appliance of this policy and set a specific solution strategy. Our subject has been studied and explained in four chapters. In the first chapter, the agriculture and its sub-sector the stockbreeding sector's situation within the national economy has been examined and the structural analysis of these sectors have been made in various ways. In the second chapter, the characteristics of agriculture sector are discussed, while trying to generally give an idea about the agricultural subsidiary policies, aims, tools, methods, and price determination methods. In the third chapter, giving explanations about application of our subject's main point the subsidies and supports given to the agriculture and stockbreeding sectors in Turkey, an evaluation have been made. In the fourth and last chapter of our study, specifying the economical effects of subsidies applied in the agriculture and stockbreeding fields, the problems generated due to this operation are mentioned, and suggestions have been provided about how agricultural subsidy policies should be applied in Turkey.