İlköğretim öğretmenlerinin okul müdürlerinin örgütleme ve eşgüdümleme becerilerine ilişkin algı ve beklentileri
Perceptions and expectations of primary education school teachers towards principals organizing and coordinating behaviors
- Tez No: 72833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN TANRIÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Araştırma İlköğretim okulu öğretmenlerinin kendi okul müdürlerinin örgütleme ve eşgüdümleme becerilerini uygulama sıklığına ilişkin algı ve beklentilerini belirleyebilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada“ Okul Müdürlerinin Örgütleme, Eşgüdümleme, Motivasyon, İletişim Becerileri Anketi ”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Toplam 75 yargı maddesinden oluşan anket beş dereceli Likert ölçeği tipindedir. Araştırmanın evrenini, İzmir ili metropol alanı içindeki ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklem random yöntemiyle seçilmiş ve toplam 422 öğretmen anket yanıtlamıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri“SPSS-WIN”programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde Ortalama, Standart Sapma ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları şunlardır. 1. Okul müdürlerinin örgütleme becerilerini uygulama sıklığına ilişkin öğretmen algı ve beklentileri cinsiyete, yaşa, kıdeme, görev alanına ve mezun olunan okula göre önemli bir farklılık göstermemektedir. 2. Okul müdürlerinin örgütleme becerilerini uygulama sıklığına ilişkin öğretmen algı ve beklentileri arasında önemli bir farklılık vardır, öğretmenler müdürlerin gösterdikleri örgütleme becerilerini düşük düzeyde değerlendirmektedir. 3. Okul müdürlerinin eşgüdümleme becerilerini uygulama sıklığına ilişkin öğretmen algı ve beklentileri cinsiyete, yaşa, kıdeme, görev alanına ve mezun olunan okula göre önemli bir farklılık göstermemektedir. 4. Okul müdürlerinin eşgüdümleme becerilerini uygulama sıklığına ilişkin öğretmen algı ve beklentileri arasında önemli bir farklılık vardır, öğretmenler, müdürlerin gösterdikleri eşgüdümleme davranışlarını düşük düzeyde değerlendirmektedir. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was accomplished with the aim of determining the perceptions and expectations of the primary education school teachers towards applications frequency of organizing and coordinating behavior of their own principals. The data of the study was collected by administering“Organization, Coordination, Motivation, Communication Behaviors of Principals”developed by researcher. The instrument has 75 items in Likert type. The population of the study includes all primary education school teachers working in the city of İzmir. The simple was composed of 422 teachers and was chosen by the random method.“SPSS-WIN”programs have been used in the statical analysis of the data of the study. In order to analyze the data collected, mean, standart deviation and one way analysis of variance techniques have been used. The findings of the study, are as follows : 1. There is no any significant defferences between the perception, expectation of the teachers towards the application frequency of principals' organazing behaviors and their gender, age, status, working district and the school they graduated. 2.There is a significant defference between teachers' perceptions and expectations towards their principals' behaviors related to organizing proceses.the teachers thing their principals abilities in terms of organizing proces are very low. 3.There is no any significant difference between the perception and expectation towards application frquency of principals' coordinating behaviors and their gender, age, status, working district and the school they graduated. 4.There is a significant difference between the perception and acspectations of teachers towards application frequency of principals' coordinating abilities. The teachers thing the coordinating behaviors of the principals are very low.