Sporun temel moleküler mekanizmaların düzenlenmesi sürecindeki epigenetik etkilerinin araştırılması
Investigation of the epigenetic effects of sport in the process of regulation of basic molecular mechanisms
- Tez No: 728320
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma, 4 farklı gruptan oluşan vaka-kontrol çalışması olarak planlanıp, uzun süreli performans antrenmanları ve devamında hareketli yaşam tarzının epigenetik mekanizmalar üzerine etkilerini incelemeyi amaçlamıştır Çalışmamız, aktif elit sporcu (20-33 yaş/yıl, n=6), elit sporcu geçmişi olan (34-41 yaş/yıl, n= 6), (52-65 yaş /yıl, n=6) 24 erkek sporcudan ve aynı yaş gruplarında sağlıklı gönüllü erkek sedanterlerden oluşmuştur. Tüm katılımcılardan median kübital venden 3 cc ve 5cc kan örnekleri alındı. 3cc periferik kandan RNA izolasyonu yapıldı. Total RNA'dan cDNA sentezi, abm cDNA sentez kiti kullanılarak gerçekleştirildi. qPCR analizi için“Fast SYBR Green Qpcr Master Mix”(Roche) kullanıldı. mTOR, SIRT1, TFAM, β-aktin (TCF7L2) genlerin okunmasında (İ: İleri primer dizisi G: Geri primer dizisi) spesifik primer dizileri kullanıldı. Her bireye ait mTOR, SIRT1 ve TFAM gen ifade düzeyleri, Ct değerleri üzerinden yorumlandı. Normalizasyon için β-aktin geni kullanıldı, 2-ΔΔCt metodu ile kontrol grubu genleri ile sporcu gruplarımızn genlerinin ifade düzeyleri karşılaştırıldı. Analizler S.Ü. Tıp Fak. Tıbbi Biyoloji AD Araştırma Laboratuvarlarında gerçekleştirildi. DNMT3A, DNMT3B enzim analizleri ELİSA ve Spektrofotometrik yöntemler ile ölçümler yapıldı. Analizler, ticari Test kitleri ile her bir test prosedürüne uygun olarak Elisa okuyucu BMG LABTECH (Almanya) kullanılarak 450 nm'deanaliz edildi. Serum DNMT3A analizlerinde MyBiosource marka test kiti (katalog no: MBS2515871) kullanıldı. Analizleri S.Ü.Tıp Fak. Tıbbi Biyokimya AD Araştırma Laboratuvarlarında gerçekleştirildi. Enzim analizlerinde SPSS paket proğramı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The research was planned as a case-control study consisting of 4 different groups and aimed to examine the effects of long-term performance training and subsequent active lifestyle on epigenetic mechanisms. Our study consisted of 24 male athletes with active elite athletes (20-33 age/year, n=6), elite athlete background (34-41 age/year, n= 6), (52-65 age/year, n=6). and healthy volunteer male sedentary in the same age groups. 3 cc and 5 cc blood samples were taken from the median cubital vein from all participants. RNA was isolated from 3cc peripheral blood. cDNA synthesis from total RNA was performed using the abm cDNA synthesis kit.“Fast SYBR Green Qpcr Master Mix”(Roche) was used for qPCR analysis. Specific primer sequences were used to read mTOR, SIRT1, TFAM, β-actin (TCF7L2) genes (I: Forward primer sequence G: Reverse primer sequence). The mTOR, SIRT1 and TFAM gene expression levels of each individual were interpreted over the Ct values. The β-actin gene was used for normalization, the expression levels of the genes of the control group and the genes of our athlete groups were compared with the 2-ΔΔCt method. Analysis S.U. Faculty of Medicine It was carried out in the Research Laboratories of the Department of Medical Biology. DNMT3A, DNMT3B enzyme analyzes were measured by ELISA and spectrophotometric methods. Analyzes were analyzed at 450 nm using the Elisa reader BMG LABTECH (Germany) in accordance with each test procedure with commercial Assay kits. MyBiosource brand assay kit (catalog no: MBS2515871) was used for serum DNMT3A analysis. Analyzes of S.Ü.Tıp Fak. It was carried out in the Research Laboratories of the Medical Biochemistry AD. SPSS package program was used for enzyme analysis.