COVID-19 salgını sürecinde MEB tarafından yürütülen acil uzaktan erişimli öğretim faaliyetlerine yönelik paydaş görüşleri
Stakeholder opinions on emergency remote teaching activities conducted by the Ministry of National Education during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 728321
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM GENÇ KUMTEPE, ÖĞR. GÖR. ELA AKGÜN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı COVID-19 salgını sürecinde 23 Mart 2020 – 18 Haziran 2021 tarihleri arasında Türkiye'de T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen uzaktan öğretim faaliyetlerine ilişkin paydaş görüşlerini belirlemektir. Bu bağlamda tasarlanan araştırma, Eskişehir ve Manisa illerinde resmi ve özel kurumlara bağlı ortaokullarda çalışan idareciler, öğrenciler ve farklı branşlarda görev yapan öğretmenleri kapsamaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden açıklayıcı durum çalışmasına göre desenlenmiştir. Katılımcıların belirlenmesinde ölçüt örneklem, kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ve maksimum çeşitlilik örneklemesinden yararlanılmıştır. Araştırma beş farklı okuldan 30 katılımcı ile gerçekleşmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme sorularıyla toplanmış, tümevarımsal içerik analizi metoduyla irdelenmiş, inandırıcılık için uzman görüşünden yararlanılmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde paydaşlar; öğrencilerin kırsal alanlarda altyapı ve donanım eksikliğinden dolayı uzaktan yürütülen derslere giremediklerini, uzaktan öğretim sürecinde motivasyon kaybından dolayı derse katılımlarının giderek azaldığını, öğrenciler arasında sayısal uçurumun olduğunu, paydaşların EBA TV kanalından yapılan eğitimi yeterli bulmadıklarını dile getirmişlerdir. Ayrıca paydaşlar COVID-19' a rağmen derse katılım sağlayan öğrencilerle eğitime erişebilme ve teknolojiyi daha etkin kullanabilme gibi sistemin olumlu yönlerinin de olduğunu dile getirmişlerdir. Araştırmanın sonunda Millî Eğitim Bakanlığına, okul idarecilerine, öğretmenlere, velilere ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify stakeholder views on remote teaching activities carried out by the Ministry of National Education of the Republic of Turkey since 23 March 2020 during the COVID-19 pandemic. In this context, the research was carried out with administrators, students and teachers working in different branches in secondary schools affiliated with public and private institutions in Eskişehir and Manisa. The research was designed as an explanatory case study, which is one of the qualitative research methods. Criterion sampling, convenience sampling and maximum variation sampling were used in the selection of the participants. Thirty participants from five different schools took part in the research. The data were collected with semi-structured interview questions, examined with the inductive content analysis method, and expert analysis was applied to ensure credibility. When the findings of the research are examined, the stakeholders indicated that the students in rural areas could not attend the remote classes due to lack of infrastructure and equipment, their participation in the lessons gradually decreased as a result of loss of motivation in the remote teaching process, there was digital divide among the students, and the stakeholders did not find the education provided on EBA TV sufficient. On the other hand, the participants pointed out that the process had positive aspects such as being able to continue teaching with the students who could attend the lessons and using technology more effectively. Suggestions for the ministry, school administrations, teachers, parents and researchers were made at the end of the study.