Orta Çağ'da Otto Rönesansı
The Ottonian Renaissance in the Middle Ages
- Tez No: 728379
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Orta Çağ Avrupa'sı, her açıdan her toplum için farklı bir görünüme sahip olmuştur. Orta Çağ Almanya'sında da Otto Hanedanı, çok büyük bir öneme sahip olmuştur. Onuncu ve on birinci yüzyıllar ise bu hanedanlığın gelişimine tanıklık etmektedir. Bu dönemde ortaya çıkan sanatla ilgili her şey,“Otto Rönesansı”ya da“Otto Sanatı”olarak adlandırılmıştır. Her şeyden önce bu dönemde dini bir Rönesans yaşandığı ve İmparatorluk kilisesi sistemi adı altında din adamlarının dönemi şekillendirdiği görülmektedir. Din adamları sanatta ve mimaride oldukça aktiflerdi. Bunun yanında manastır reformuyla manastırların yenilenmesi dikkat çekicidir. Bu dönem sanat ve mimari açısından da oldukça zengindir. Bu dönemde birçok el yazması, fildişi ve bronz eserlerin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı da Otto Hanedanı dönemindeki olayları ve sanat anlayışını, Otto Rönesansı olarak adlandırılan döneme damga vuran önemli kişileri hem kral ve imparatorların hem de Otto Rönesansı mimarlarının Alman tarihindeki etkilerini anlatmak ve Otto Rönesansını tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
Medieval Europe has had a different appearance for every society in every respect. In medieval Germany, the Ottonian Dynasty was of great importance. Tenth and eleventh centuries witnessed the development of this dynasty. Everything related to art that emerged during this period has been called the“Ottonian Renaissance”or“Ottonian Art”. First of all, it is seen that there was a religious Renaissance during this period and that clergy shaped the period under the name of the imperial church system. The clergy were quite active in art and architecture. In addition, the renovation of monasteries with monastic reform is remarkable. This period is also very rich in art and architecture. During this period, it is seen that many manuscripts, ivory and bronze works appeared. The aim of this study is to explain the events and understanding of art in the Ottonian Dynasty, the important people who left their mark on the period called Ottonian Renaissance, the effects of both kings and emperors and Otto Renaissance architects on German history, and to introduce the Ottonian Renaissance.