Dijital araçların diplomasiye katkısı: Dijital diplomasi
Contribution of digital tools to diplomacy: Digital diplomacy
- Tez No: 728378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ALİ İREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Diplomasi geleneği devletler arası ilişkilerin barışçıl bir şekilde yürütülmesini sağlayarak yüzyıllar boyunca uluslararası ilişkiler disiplininde rol oynayan en etkin araçlardan biri olmuştur. Genel olarak uzlaşı sanatı olarak kabul edilen diplomasi, tarihi süreç içinde birçok değişime maruz kalmış ve zaman zaman kavramı yeniden tanımlama gereği ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda küreselleşme ve bilgi iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, diplomasi pratiğinde bugün yaşanan alan genişlemesi ve anlam derinleşmesine neden olmuştur. Devlet dışı aktörlerin diplomatik süreçlere dahil olmasının ardından, dijitalleşme süreci özellikle kamunun diplomasi sürecine katılımını daha da görünür hale getirmiştir. Sosyal medya ve yapay zeka uygulamaları her geçen gün diplomatik süreçlerde etkisini arttırmaya devam etmektedir. Söz konusu etki diplomatik alanın yeniden yorumlanmasına neden olmuştur. Diğer taraftan diplomatik alana dahil olan aktörlerin niteliksel, diplomasi iletişiminin yöntemsel ve araçsal değişimi ile kavram semantik bir dönüşüm yaşamıştır. Bu çalışma kapsamında diplomasinin geçirdiği dönüşümün tarihsel arka planı incelenirken ortaya çıkan yeni diplomasi pratiği geniş bir çerçevede ele alınmaktadır. Dijital diplomasi, diplomasi 2.0, twitter diplomasisi gibi isimler kullanılan bu yeni diplomasi davranışı; amacı, aktörleri, yöntem ve araçları bağlamında irdelenmektedir. Bunun yanı sıra etki alanı her geçen gün artan dijital diplomasi kavramına dair çeşitli uluslararası ilişkiler teorileri çerçevesinde kuramsal bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda dijital diplomasinin işlevi yapay zeka ve sosyal medya uygulamaları kapsamında dört başlık altında tanımlanmıştır. Ayrıca birçok ülkede çeşitli şekillerde uygulanan örnekler paylaşılarak dijital diplomasinin söz konusu işlevleri üzerine bir kapsam ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The tradition of diplomacy has been one of the most effective tools that has played a role in the discipline of international relations during centuries by ensuring the peaceful conduct of relations between states. Diplomacy, which is generally accepted as the art of reconciliation, has been exposed to many changes in the historical process and the need to redefine the concept has emerged from time to time. In this context, developments in globalization and information-communication technologies have led to the widening of the field and the deepening of meaning in the practice of diplomacy. After the involvement of non-state actors in the diplomatic processes, the digitalization has made the participation of the public in the diplomacy process even more visible. Social media and artificial intelligence applications continue to increase their influence in diplomacy day by day. This effect caused the reinterpretation of diplomacy as a field. On the other hand, the concept has undergone a semantic transformation with the qualitative change of the actors involved in the diplomatic field and the methodical and instrumental change of diplomatic communication. In this study, while examining the historical background of the transformation of diplomacy, the emerging new diplomacy practice is discussed in a wide framework. This new diplomacy behavior using names such as digital diplomacy, diplomacy 2.0, twitter diplomacy; its purpose, actors, methods and tools are examined. In addition, a theoretical framework has been tried to be created within the framework of various international relations theories regarding the concept of digital diplomacy, whose area of influence is increasing day by day. In this context, the function of digital diplomacy has been defined under four headings, mentioned in the thesis, within the scope of artificial intelligence and social media applications. In addition, examples applied in various ways in many countries are shared, and a scope on the functions of digital diplomacy is presented.